خدمات نوین NSA - س. البرز
فراوانی سایت های فروش اینترنتی وسایل دست دوم، در کنار مزایای گوناگونی که برای خریدار و فروشنده فراهم کرده است، معایب بسیاری هم دارد. شاید مهمترین عیبش، ایجاد فضایی قابل دسترس و اغلب غیر قابل ردیابی برای فروش اموال مسروقه باشد.

سارقین تحت وب امروزی، فارق ازدغدغه پرداخت حق العمل کاری به مال خر و ترس از پیگرد پلیس، تلفن همراه و کامپیوتر و دیگر اموال جمع و جور و باارزش شما را قاپ می زنند و ظرف چند ساعت به سادگی روی فضای مجازی آبش می کنند و در آخر هم انگشتی برای شما و تیم تجسس پلیس هوا می کنند و می روند سراغ یافتن قربانی بعدی.

تناقض این فرایند -که البته باز هم مخصوص زندگی سایبری امروزی است- دراینجاست که سارق با هدف کسب عایدی مادی به حریم خصوصی شما تجاوز می کند، اما در کنار آن چیزی را هم به یغما می برد که کمترین ارزش مادی برایش ندارد و اغلب هیچ انگیزه و علاقه ای هم به تصاحب آن ندارد، اما در عوض با ارزش ترین دارایی مالباخته بی نواست، خصوصاً اگر آواره ای جلای وطن کرده باشد و مونس تنهایی اش یک کامپیوتر تاشو و همه دارایی اش محتویات آن، شامل نوشته ها و نامه ها و عکسها و مدارک و خلاصه رونوشتی از کل زندگی اش، باشد.

از وقتی این مصیبت به سر بنده و همسرم آمده، به فکر یافتن راه حلی برای حذف مجهول اضافی این معادله -همان محتویات کامپیوتر یاموبایل سرقت شده - بودم که به یاد راه حلی افتادم که چندی پیش، یکی از نزدیکان پیشنهاد داده بود. گفتم شاید طرح آن منشاٌ چند فایده باشد. اول آنکه شاید مالباختگان بسیاری را از سرگردانی و پریشانی برهاند. دیگر آنکه در این شرایط رکود اقتصادی، منبع کسب درآمد جدیدی برای ثروتمندترین اقتصاد دنیا فراهم کند، بلکه دست از نک و ناله و ننه من غریبم برای بقیه دنیا بردارد و دائم میزان بدهی اش را -که هیچ طلبکاری هم زور پس گرفتنش را ندارد- به همه یادآوری نکند.

و اما پیشنهاد این بود که سازمان امنیت ملی آمریکا یا همان NSA که امروزه دیگر معرف حضور همه مردم دنیا هست، یک سیستم آبونمان جهانی راه اندازی کند و از همه مشترکین در سراسر دنیا مبلغی بصورت ماهانه یا سالانه اخذ کند و در قبال آن هر گاه کسی در هر گوشۀ دنیا مثل ما قربانی سرقت شد، یک رونوشت از کلیه ایمیل ها و مدارک و مکاتبات طرف را که این بار با اطلاع و رضایت خود او بایگانی کرده، برایش ارسال کند. در عوض مشترکین هم متعهد شوند هرگاه مجدداً صاحب کامپیوتر شدند، یک رونوشت از کلیه مکاتباتی که در این بازه زمانی بصورت غیر اینترنتی انجام داده اند، اسکن کرده و برای NSA ارسال کنند تا زبانم لال یک وقت آرشیوش کم و کسری پیدا نکند.

اگر این کسب و کار پا گرفت، NSA Cloud Computing Inc. هم می تواند اسم مناسبی برای این شرکت باشد.اصلاً این NSA چه چیزش از گوگل و یاهو کمتر است که برای گرفتن رونوشت مکاتبات مردم، دائم باید دستش مقابل آنها دراز باشد؟ خودش باید زودتر آستین را بالا بزند.

به نظرم معامله خوبی است و به سود هر دو طرف، علاوه بر اینکه از نظر اقتصادی برای دولت آمریکا کاملاً سودآور است به چند دلیل:

اول آنکه به دلیل سابقه و آوازه NSA در تمام دنیا و شهرت و آبرویی که اخیراً دست و پا کرده، هیچ نیازی به تبلیغ برای جلب مشتری نخواهد داشت.

دوم آنکه به خاطر پوشش جهانی فضولی های عام المنفعه NSA، این سرویس در سراسر دنیا قابل ارائه بوده و احیاناً تعداد مشترکین رقمی میلیاردی خواهد شد.

سوم آنکه می توان این سرویس دهی را از ابتدا کاملاً اتوماتیزه کرد و نیازی به استخدام نیروی انسانی و پرداخت حقوق و بیمه و این جور تعهدهای زائد و پر دردسر که معمولاً اسباب نگرانی دولت آمریکاست، نخواهد بود.

و درآخر اینکه لااقل بخشی از این بی آبرویی بی جهت که در اثر خیره سری چند جوان فضول و نمک نشناس ایجاد شده از بین می رود و شاید بر محبوبیت این سازمان نازنین بیافزاید.

از آنجا که قاعدتاً خود دوستان NSA، پیشنهاد را قبل از انتشار یا حتی قبل از ارسال خوانده اند دیگر ضرورتی به ارسال مجدد آن به خودشان نمی بینم. فقط این توضیح لازم است که اگر دوستان برای حفظ ظاهر هم که شده، مایل بودند حقوق معنوی صاحب این پیشنهاد را در نظر بگیرند لازم است با بنده تماس بگیرند تا مالک اصلی ایده را خدمتشان معرفی کنم. آدرس بنده را هم که صد البته دارند.

این مقاله برای سایت (iranliberal.com) نوشته شده است و نقل آن با ذکر مأخذ آزاد است
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/showright-spalt.php?id=1031