هزینه ای که آمریکا برای پشتیبانی از اسرائیل پرداخت نموده است- هوشنگ آریانپور
چون این نوشته تحقیقی در سال 2012 نوشته شده است لذا آمار ارائه شده نیاز به اصلاح دارد.

آمریکا بطور مستمر پرداخت سالیانه ای بالغ بر 3 میلیارد دلار به اسرائیل بنام پشتیبانی اقتصادی کرده است. این رقم در طول 63 سالی که از شروع تشکیل اسرائیل میگذرد مجموعا! به رقمی بالغ بر 120 میلیارد دلار رسیده است. ولی در حقیقت این بخش کوچکی از کمکهای بلاعوضی است که آمریکا به اسرائیل کرده و می کند. عیناً مشابه یک کوه عظیم یخی است که در آب شناور و فقط سر آن که از آب بیرون مانده است دیده می شود، در حالیکه بیشتر آن در زیر آب و از دیده پنهان است.
در گزارش تحقیقی که توسط آنالیست های متخصص در امور اقتصادی پس از بررسیهای فراوان تهیه شده است، می توان چنین نتیجه گرفت که کل هزینه های پشتیبانی آمریکا به اسرائیل تا این تاریخ که از محل مالیات شهروندان آمریکایی پرداخت شده است، بالغ بر 3 هزار میلیارد دلار است یعنی ( 3 ترلیون دلار)
این بررسی که توسط آقای توماس آر. استوفر انجام شده بود در نشریه گزارشات واشنگتن در امور خاور میانه (The Washington report on middle east affairs) درج شده است.
آقای استوفر که یک مهندس اقتصاد دان است ، ضمن نویسندگی، در در دانشگاه هاروارد و جورج تاون در مدرسه مربوط به خدمات خارجی در باره انرژی خاورمیانه تدریس می کند
School Of Foreign Affaires))
به نوشته استوفر به علت عدم آرامش و جنگ های پی در پی در سرزمینهای خاور میانه، هزینه های متحمل شده بوسیله آمریکا که ناشی از این درگیر های بین اسرائیل و فلسطینی ها و سایر کشورهای عربی حاصل شده است، بالغ بر یک ترلیون و هفت میلیارد دلار از آغاز شروع جنگ 1973 اسرائیل با اعراب بوده است.
پشتیبانی آمریکا از اسرائیل شامل: دادن امتیازات تجاری خاصی به آن کشور، کمکهای بلاعوض و پرداخت کمکهای نقدی و واگذاری قراردادهای خارج از اصول و قوانین تجاری به صنایع اسرائیلی، باعث گردیده است که در هرسال بالغ بر 275 هزار نیروی کار آمریکایی که می توانستند همان محصولات را در داخل آمریکا تولید کنند، کار خود را از دست بدهند. عدم تعادل و موازنه معاملات تجاری با اسرائیل نیز یکی دیگر از عللی بود که در هرسال بالغ بر 125 هزار کارگر آمریکایی بیکار شده اند.
بالاترین هزینه ای که آمریکا متحمل گردید، عبارت بود از ، بالا رفتن قیمت نفت در هر بار که درگیری جنگی بین اسرائیل و کشورهای عربی رخ داد و این درگیری ها منجر به پروژه ایجاد مراکز ذخیره نفتی و یا (Strategic Petroleum Reserves) که هزینه ایجاد این مراکز بالغ بر 6 الی 10 میلیون دلار گردید.
در سال 1973 هنگامیکه نیروهای نظامی اسرائیل در حال شکست خوردن از کشورهای عربی بود، بدستور پرزیدنت نیکسون، بلافاصله آمریکا کمکهای بیدریقی را به اسرائیل شروع کرد. همین کمکها باعث گردید که کشورهای تولید کننده نفت عرب تحریم فروش نفت را علیه آمریکا و کشورهای اروپای غربی بکار اندازند. این تحریمها خسارتی بالغ بر یک هزار میلیارد دلاربه آمریکا وارد نمود.
با ایجاد این مراکز ذخیره نفت ، آمریکا تصمیم گرفت که آینده خود و اسرائیل را در برابر تحریم های اهتمالی آینده کشور های نفتخیز در کوتاه مدت حفظ نماید. این ذخایر که دارای ظرفیتی برابر با چند میلیون بشگه نفت بود، برابردستور العملی که آقای کیسینجر پیشنهاد و کنگره آمریکا آنرا به تصویب رساند، در صورتیکه واردات نفت کشور اسرائیل به علتی قطع گردد در آن صورت کشور اسرائیل اجازه دارد که در ارجهیت یکم برای دریافت از این نفت ذخیره قرار گیرد!
پس از درگیری آمریکا و انگلیس در عراق که رل اسرائیل در شروع این درگیری انکار ناپذیر است، قیمت نفت در بازارهای جهانی ناگهان بالا رفت و در حقیقت ، مصرف کنندگان آن نفت یعنی شهروندان آمریکایی بودند که اجباراً این هزینه اضافی را تحمل نمودند. و این در حالی است که سود کلانی نصیب کمپانیهای نفتی انگلیسی و آمریکایی نمود که در تاریخ بینظیر بود.
درگزارش تحقیقی واشنگتن آفیر نشان داده شده است که: در حالیکه کمک های نقدی آمریکا به اسرائیل بالغ بر 120 میلیارد دلار است ولی این مبلغ در مقابل سایر کمکهای مستقیم و غیر مستقیم آمریکا به اسرائیل ناچیز است.
نه تنها پشتیبانی کورکورانه آمریکا از اسرائیل بیشتر از مبلغ 24 هزار دلاری است که هر فرد از یک خانواده اسرائیلی تا بحال دریافت کرده است، بلکه در اثر درگیری اسرائیل با فلسطینیان سایر کشورهای جهان نیز با خسارات جبران ناپذیری روبرو گردیدند که برابر تخمین آن خسارات کارشناسان رقمی بین 6 الی 12 تریلیون دلار را محاسبه نموده اند.
برابر قانونی که در کنگره آمریکا به تصویب رسید، همه ساله بالغ بر یک میلیارد دلار بعنوان هدیه و بخشش توسط یهودیان و طرفداران اسرائیلی به کشور اسرائیل پرداخت می شود و این مبالغ پرداختی به اسرائیل از معافیت مالیاتی برخوردارند. این تصویبنامه معافیت مالیاتی تنها شامل کشور اسرائیل می گردد و برای سایر کشور های خارجی قابل بهره برداری نمی باشد.
میزان کمک نقدی آمریکا به اسرائیل برابر یک سوم کل بودجه ای است که کشور آمریکا سالیانه به سایر کشورهای جهان پرداخت می کند. با توجه به جمعیت اسرائیل که کمتر از یک هزارم جمعیت جهان است ، ملاحظه می کنیم که همین کمکهای بلاعوض آمریکا به اسرائیل باعث شده است ، درآمد سرانه شهروندان اسرائیلی با رقم 32297 دلار در ردیف شانزدهمین کشور ثروتمند جهان قرار گرفته و مقدار آن بیش از مجموع درآمد سرانه کشورهای مصر،لبنان، سوریه، اردن ،فلسطین،ساحل غربی و نوار غزه است. و حتی این درآمد سرانه شهروندان اسرائیلی بیشتر از در آمد سرانه کشور ثروتمند عربستان سعودی ودر حد درآمد کشورهای ثروتمند اروپای غربی می باشد.
پرداخت کمک به اسرائیل تحت عنوان "کمک برای توسعه اقتصاد" آن کشور نیست بلکه عنوان آن را " حمایت اقتصادی " می نامند.
پرداخت کمک بلا عوض به اسرائیل که تا این تاریخ بالغ بر 120 میلیارد دلار ، و در حقیقت پولی است که دولتهای آمریکا برای پرداخت آن مجبور به دریافت وام از منابع مختلف داخلی و خارجی هستند، و برای باز پرداخت این وام دولت آمریکا مجبور به پرداخت بهره آن نیز می باشد.
مبلغ بهره ای را که تا این زمان بابت 120 میلیارد دلار پرداختی به اسرائیل پرداخته است بالع بر 70 میلیارد دلار است. پس کل پول نقدی که شهروند آمریکایی مالیات پرداخت کننده بابت اسرائیل پرداخته است بالغ بر 190 میلیارد دلار می گردد.
اخیراً واقعه عجیبی در اسرائیل رخ داده است:
در حالیکه تازه وارد شدگانی که در چند دهه اخیر به سرزمین فلسطین سابق و اسرائیل فعلی وارد شده اند تصمیم به خروج از این سرزمین را گرفته اند، مشاهده می کنیم که تعداد زیادی از فلسطینیانی که در طول قرنها طولانی در آن سرزمین اقامت داشته اند و پس از تشکیل کشور اسرائیل مجبور به ترک سرزمین آبا و اجدادی خود شده اند، آرزو دارند که به سرزمین خود باز گردند.. چگونه چنین اتفاقی می تواند رخ داده باشد؟
برابر حقایق تاریخی، علت اینکه صیهونیست ها در اواخر قرن نوزدهم و در همه قرن بیستم تصمیم گرفتند که در سرزمین فلسطین و یا بقول خودشان بهشت موعودشان مقیم گردند بعلت فرار از دست رفتار ناپسند و آزار و اذیت شهروندان اروپایی نسبت به یهودیان مقیم کشور های مختلف اروپایی بود. ولی در حال حاضر فرزندان همان یهودیانی که بگونه غیر قانونی وارد سرزمین فلسطین شده وبزور این سرزمین را بتدریج به تصرف خود درآوردند، اروپا و کشورهایی را که در گذشته پدرانشان ازآن رانده شده بودند، این بار بگونه بهشت موعود خود در نظر می آورند!؟
ژورنالیست یهودی بنام" گیدیون لوی" می گوید پدران ما آرزوی در دست داشتن پاسپورت اسرائلی را داشتند، ولی در حال حاضرعده زیادی از ما آرزوی داشتن پاسپورت یک کشور اروپایی را در سر می پرورانیم.
با بررسی دقیقی که توسط سازمان آیپاک و سازمان صندوق ملی یهوددیان در آلمان بعمل آورده است، به این نتیجه رسیده اند که: نیمی از یهودیان اسرائیلی تصمیم به خروج از اسرائیل را در یکی دو سال آینده گرفته ، و علتش بخاطر نحوه عملکرد سیاسی و اجتماعی دولت اسرائیل است که با طرز تفکر تعداد کثیری از اسرائیلیها هم خوانی ندارد.
برابر آماری که چندی قبل به توسط سازمان میراث مناخیم بگین (Menachim Begin Heritage center) بدست آمده است نشان می دهد 59 درصد شهروندان اسرائیلی یا یک پاسپورت دیگر در دست دارند و یا در حال بدست آوردن آن هستند. در حال حاضر تعداد این گونه اشخاص به 70 درصد رسیده است.
بالغ بر یکصد هزار اسرائیلی در حال حاضر دارای پاسپورت آلمانی هستند و در هر سال بیش از 7 هزار اسرائیلی پاسپورت آلمانی دریافت می کنند. از سال 2000 الی 2011 بالغ بر 70 هزار پاسپورت آلمانی به اسرائیلیها داده شده است. علاوه بر آلمان بیش از یک میلیون اسرائیلی دارای پاسپورت سایر کشورهای اروپایی هستند. بیش از دیگرکشور ها، آمریکا مورد نظر اسرائیلیها بوده و بآسانی می توانند پاسپورت آن کشور را دریافت نمایند. در حال حاضر تعداد اسرائیلی هایی که پاسپورت آمریکایی دارند، بالع بر نیم میلیون است.
جالبتر این است که در ملاقات اخیر مقامات اسرائیلی ، و نمایندگان آیپاک با مقامات وزارت خارجه آمریکا، به اسرائیلیها اطمینان داده شده است که در صورت لزوم آمریکا بسرعت بنام همه اسرائیلی ها پاسپورت آمریکایی صادر خواهد نمود. ولی اسرائیلیهای عرب شامل این دست و دلبازی آمریکا نمی شوند.
آیپاک به یهودیان اسرائیل اعلام کرده است که نمایندگان کنگره آمریکا قول داده اند که یهودیانی که شهروند آمریکا می شوند خواهند توانست از کمک های مادی کشور آمریکا بهره مند گردند!
یک پروفسور دانشگاه تل آویو بنام جوناسان رینولدز اخیراً اظهار کرده است که یهودیان اگر در تهران باشند شانس زنده ماندنشان بیش از اقامت در اسرائیل است ! و این وضع ادامه خواهد داشت تا هنگامیکه اسرائیل و یا آمریکا ایران را بمباران کند!؟
علت نگرانی یهودیانی را که بدنبال پاسپورت دیگری هستند، در نا معلوم بودن وضع امنیتی شهروندان اسرائیلی در داخل اسرائیل دانسته و به این علت آنها علاقمندند که با بدست آوردن پاسپورت دیگری آینده خود و خانوادشان را تامین نمایند. گروهی نیزعلت را در این می دانند که با گذشت اقامت فقط دو الی سه نسل در اسرائیل هیچ یهودی آنطوری که باید و شاید ریشه خود را در آن سرزمین نمی یابد و دلبستگی آنچنانی به سرزمین اخیر خود ندارند.
یکی دیگر از علل ناراحتی شهروندان یهودی که لیبرال هستند، اینست که یهودیان فناتیک مقیم ساحل غربی که بتدریج زمینهای فلسطینی ها را غصب کرده اند در آینده سر به شورش گذارده و تصمیم بگیرند که همه سرزمینها ساحل غربی را بتصرف خود در آورند. و با این عمل کشور اسرائیل را بسمت یک کشور فناتیک فاشیست هدایت نمایند.
یهودیان روسی که پس از فروپاشی روسیه به اسرائیل آمده و تعداد آنها بالغ بر یک میلون نفر و ورود آنها به اسرائیل باعث گردید، جمعیت اسرائیل در حدود 25 در صد بیشتر شود. و اکثراین یهودیان روسی اعتقادی به صهیونیزم نداشته و از قول وقراری که دولت اسرائیل برای کشاندنشان به اسرائیل به آنها وعده داده ولی در عمل به آن عمل نکردند از جمله داشتن شغل وداشتن مسکن و رفاه مناسب و بعلت تبیعض فاحشی که بین یهودیان اروپایی و روسی دیده می شود، ناراضی هستند.
بالغ بر 22درصد و یا 200 هزار یهودی مهاجر روسی از سال 1990 به کشور روسیه باز گشته و کمترین حسی نسبت بزندگی در یک کشور یهودی از خود نشان نداده و آمدن به اسرائیل و اقامت در آنرا یک اشتباه تاریخی که گریبان آنها وخانوادشان را گرفته است می دانند. لذا اظهار نموده اند که آنها نیازی به کشور اسرائیل ندارند و درصورت اقامت در روسیه بعنوان یک شهروند درجه یک با آنها رفتار می شود و با هیچگونه تبعیضی که در اسرائیل برایشان ایجاد گردیده بود، روبرو نخواهند شد. یهودیان روسی عقیده دارند که مسئولان دولتی اسرائیل اشخاص صالح و پاکی نبوده ودلسوزی لازم وکافی را نسبت به رفاه و آسایش شهروندان ارائه نکرده اند. آنها عقیده دارند که صیهونیسم اصول وعقاید خوب یهودیت را به یغما برده است واصول فاسدی را جانشین آن کرده اند.
آنها می گویند که: ما جواب درستی برای گفتن به سئوالات فرزندان خود که بتدریج به دانششان اضافه شده است واز وقایعی که درجوامع اسرائیلی رخ داده است آگاه و با خبر شده اند نداریم. مثلادر جواب به سئوال که چرا یهودیان مهاجر از اروپا و کشورهای دیگردر منازل و زمینها یی که بزور از ساکنان قبلی آن ها گرفته شده زندگی کرده وبه کشاورزی می پردازند. در حالیکه ساکنان قبلی همیشه در این سرزمین زندگی کرده و از نقاط مختلف جهان به آنجا نیامده اند پس چرا باید املاک آنها را بزور ازآنها گرفت!؟
بر مبنای شعار قبلی صیهونیستها که باعث ترغیب مهاجرت یهودیان به سرزمین فلسطین گردید: " سرزمینی بدون مردم، متعلق است به مردمی بدون یک سرزمین" این شعار با رونق گرفتن اینترنت و آگاه شدن فرزندان یهودیان نسل اول بحقایقی که در گذشته از آنها پنهان نگهداشته شده بود، دیگر رنگی نداشته و خیلی ازیهودیان نسل جوان پی به تو خالی بودن اینگونه شعار ها برده اند.
با تبلیقات سوئی که رهبران اسرائیلی دائماً برای بدست آوردن پشتیبانی شهروندان اسرائیلی در شیپورهای خود می دمند چون: بمب اتمی ایرانیان، حملات مکرر تروریست ها،براه افتادن هولوکوست دیگری، و از میان برداشتن اسرائیل از صحنه گیتی و از همه مهمتر اختلافات اسرائیل با همه کشورهای عرب همسایه، باعث نگرانی خانواده های اسرائیلی گردیده و به این نتیجه رسیده اند که آنها علاقمند نیستند فرزندان خود را در چنین سرزمین نا امنی بزرگ کنند. و لذا به این فکر افتاده اند تا ازکشور دیگری اجازه اقامت دریافت نمایند .
جین شولمان یک آمریکایی یهودی میگوید: " همه یهودیان تا حد مرگ ترسیده اند از آنچه ممکن است بوقوع بپیوندد حتی باوجود همه قول وقراری که آمریکا برای پشتیبانی از آنها وعده داده است!
بعضی دیگر از کارشناسان وارد به امور یهودیان اظهار می کنند: " به علت وقایعی که در کشور هایی نظیر مصر، لیبی، تونس،سوریه اخیراً رخ داده که باعث بیداری شهروندان کشورهای عربی گردیده است، یکی دیگر از دلایل ناراحتی فکری شهروندان اسرائیلی شده است.
یک جوان فلسطینی بنام لایال که دانشجویی از کامپ شکیلا است می گوید: "صیهونیست هایی که سرزمین های فلسطین را تصاحب کرده اند، با دیدن آنچه در میدان تحریر در قاهره و در مارون الراس در جنوب لبنان مشاهده کردند، قانع شده اند که با وجود آنکه در حال حاضر مبارزات عربها و فلسطینی ها آرام شده است، ولی این مبارزات آرام وصلح طلبانه بطور ناگهانی چنان شدت خواهد یافت که هیچ نیرو و یا سلاحی و نفاق وجدایی نخواهد توانست مانع پیشرفت آن شده و آینده صیهونیست ها را بخطر خواهد انداخت.
به این علت است که شهروندان یهودی اسرائیلی باید کشور دیگری را برای اقامت آینده خود انتخاب کنند.
گرد آورنده هوشنگ آریان پور
27 مارس 2012
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/showright-spalt.php?id=2529