چانه زنی های مهم در رابطه با ایران-Björn OttossonSVD 11 Sep.2014- برگردان اکبر شقایق
پس از اعدام دو روزنامه نگار آمریکایی توسط داعش درخاورمیانه، فشار سیاسی بر اوباما برای اقدامی مقتدرانه افزایش یافته است . اوباما در طول ریاست جمهوری خویش امکانات زیادی برای تغییر صحنه بازی سیاسی داشت که از آن بهره نبرده است . وی درحال حاضر مانند بسیاری از اطرافیان خود در یک موقعیت نامطلوب قرار دارد، چرا که وی مایل است تمرکز راروی سیاست داخلی داشته باشد و کمتر به مسایل خاورمیانه و اروپا بپردازد.

مخالفت اوباما با جنگ عراق و وعده ی پایان دادن به آن که نقش مهمی در پیروزی در سال 2008 داشت فقط یک تبلیغ انتخاباتی نبود ولی اکنون باید بناچار نیرو به منطقه اعزام کند که این بمعنای یک شکست سیاسی توصیف می شود.


غلبه برداعش کار ساده ای نیست و نیازمند به سبک سنگین کردن های فراوان دارد. علی رغم این که اوباما صریحا به جهان اعلام کرده که استراتژی بخصوصی برای داعش ندارد در عمل به بمباران داعش در مواردی که خارج از حوزه ی خود عمل کردند و همچنین مسلح نمودن کردها و قول کمک به دولت عراق در صورت کاهش دخالت سیاست در ارتش و ستم به سنی ها.

اما تمام این اقدامات تاکنون با بی علاقگی صورت گرفته و اوباما کوشش کرده جای پای کمتری در سیاست خارجی داشته باشد. درمورد داعش با حملات هوایی ناچیز و تجهیز کردها فقط به سلاح سبک که در نتیجه یک حالت انفعالی در منطقه ایجاد کرده که برای داعش پیروزی بزرگی شمرده خواهد شد. اگر داعش روزی کنترل مناطق بزرگی راکه در اختیار دارد تثبیت کند ، هزاران تن دیگر از مسلمانان سنی رادیکال ، البغدادی را خلیفه خود خواهند شناخت و داعش به منابع مالی بیشتری دست خواهد یافت . داعش نفت می فروشد ، جنگجو تربیت می کند و آن دسته از هواداران خود را که گذرنامه خارجی دارند آماده ی نبرد در کشور مربوطه می کند تا وجود داعش را تثبیت کنند.این بدان معنی است که داعش یک روز بتواند مسلمانان میانه روز را نیز در سوریه قتل عام کند.

پیشنهاد همکاری با مسلمانانی که تابع نظم هستند تنهاراه غلبه بر داعش است .

درعراق همکاری رهبران قبیله ها و ارتش مراقبت از انبار که نقش مهمی در شکست القاعده داشت و در سوریه پشتیبانی از باقیمانده ی اپوزیسیون غیر رادیکال و در لبنان بازگشت نیروهایی که حامی رفیق حریری هستند و درنهایت همکاری با عربستان سعودی و امارات متحد عربی می تواند موجب ثبات جهان اهل تسنن گردد.

درحال حاضر سنی ها خودرا قربانی خیانت دوباره می دانند چرا که اوباما در سوریه خطی گذاشت و سپس پشیمان شد و درعراق به سرعت بیرون رفت و آنان را تنها گذاشت . ولی هنوز امکان نزدیکی آمریکا و سنی ها هست . مشکل اینجاست که در این اصورت آمریکادر واقع متحد ایران درمنطقه می شود . از جانب دیگر حل اختلاف با ایران در راس سیاست خارجی با ایران است بدون آنکه باایران وارد جنگ شود و یا ایران صاحب تسلیحات هسته ای گردد.


پس از سال 1979 هیچ رئیس جمهوری در آمریکا به اندازه ی اوباما در جهت یک توافق سیاسی براساس جغرافیای منطقه ای با ارجحیت ایران تلاش ننموده ، وی در طول این سال ها با سیاست های تحریم سخت به موازات سکوت در جریان تظاهرات سال 2009 جنبش سبز در ایران که سرکوب شد برای نزدیکی به ایران تلاش کرده است.

استراتژی اوباما در ایران مبنی برتقویت نیروهای حاضر به همکاری در ایران که در نتیجه زمینه مذاکره را در ایران با آمریکا برای آنان فراهم می کند. این ارجحیت تاکنون برای آمریکا گران تمام شده و منجز به تضعیف نفوذ ایالات متحده و پیشرفت داعش نیز گردیده است.

اعدام آمریکاییان از جانب داعش همچینن باعث تاثیر منفی در سیاست داخلی اوباما شده است .

پرسش این است که آیا اوباما تغییر سیاست می دهد یا همچنان به این سیاست ارحجیت ادامه خواهد داد؟
اوباما در سخنرانی 11 سپتامبر 2014 با احتیاط کوشش کرد برای مردم آمریکا روشن کند که در مورد داعش چه سیاستی دارد.( اوباما در سخنرانی روز 18 سپتامبر 2014 مراتب خرسندی خود را از کنگره سنای آمریکا درمورد توافق با سیاست هایش در این مورد اعلام نمود. مترجم )


اوباما در طول ریاست جمهوری خویش امکانات زیادی برای تغییر صحنه بازی سیاسی داشت . اگر وی با مسلمانان سنی عراق همکاری می کرد تمام اشتباهات جنگ به گردن جرج دبلیوبوش می افتادو افتخار ثبات در عراق را کسب می نمود. اگر وی درمقابله با بشار اسد با قدرت عمل کرده بود ایران را مجبور به کنار آمدن با آمریکا می نمود چرا که سیاست منطقه ای ایران به کلی تخریب می شد . همچنین تقاضای تابستان اخیر عربستان سعودی و مصر برای مذاکره با اسراییل . باید پرسید که ایا اوباما فرصت های مشابه دیگری پیدا خواهد کرد یانه ؟


برای شکست قطعی داعش شاید لازم است که وی با ایران متحد شود ولی شواهد زیادی نشان می دهد که او اینکار رانخواهد کرد . در دستگاه اداری اوباما بسیاری به این نتیجه گیری می رسند که داعش به همان اندازه ی غربی ها برای ایران نیز خطرناک است و بنابراین این دشمن مشترک باعث تقویت جناح های همکاری طلب با غرب در ایران می شود. بنابراین پیروزی های داعش نوید یک راه حل دیپلماتیک در مورد ایران را در بردارد که این برای داعش خوشحال کننده است . بجز این به احتمال زیاد رژیم ایران علاقه کمتری به یک توافق دوطرفه با آمریکا نشان خواهد داد و در عوض کوشش خواهد کرد خواست تلافی جویانه اوباما را بهانه ای برای پیشرفت اهداف خویش قرار دهد.


ویژه ایران لیبرال


---
Björn Ottosson دارای دکترای سیاسی و پژوهشگر در سیاست خارجی ایالات متحد از سال 2004 میلادی است.
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=692