روسیه می تواند خطوط هواپیمایی را فلج کند!Tomas Augustssonبرگردان منصور عرفان
SVD fredag 12 September 2014

Rysk stopp hårt slag mot flygbolag i väst

اگر روسیه بخاطر تحریم های اتحادیه اروپا اقدام به بستن حریم هوایی بروی شرکت های هواپیمای غربی کند میتواند تاثیر زیادی داشته باشد .شرکت هواپیمائی فنلاند بخاطر پروازهایش به شرق دوربطور کامل به آسمان روسیه وابسته است و به همین دلیل چنین اتفاقی می تواند بر روی پرواز های این شرکت اثر بگذارد . چون هواپیما باید مسافت انحرافی طولانی تری را بپیماید . شرکت اس آ اس پرواز های آسیائی کمتری دارد .

بین شرکت های هواپیمائی در اروپا این نگرانی وجود دارد که اگر روسیه از عبور هواپیما های آن آن شرکت ها از آسمان خود جلوگیری کند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

دیمیتری مدودف نخست وزیر روسیه اخیرا در یک مصاحبه مطبوعاتی اعلام کرد اگر اتحاده اروپا بخواهدمحاصره اقتصادی خود را گسترش دهد روسیه هم میتواند با جلوگیری از عبور هواپیما های آن اتحادیه از آسمان خود ضربات متقابلی به آنها بزند . و اجرائی شدن چنین عملی البته ضربه اقتصادی سختی به آن شرکت ها است ، بخصوص که این شرکت ها هم اکنون دارای مشکلات اقتصادی زیادی هستند .

بخش اقتصادی روزنامه ( سونسکا داگ بلادت ) از شرکت سوئدی فلایت رادار 24 که خدمات امنیتی پرواز ها را بعهده دارد خواسته است به آن روزنامه اعلام دارد که کدام شرکت های هواپیمائی برای پرواز های خود بطرف آسیا از آسمان روسیه استفاده می کنند ؟

از شرکت های هواپیمائی اتحادیه اروپا ، شرکت های هواپیمائی فرانسه ، انگلستان ،آلمان ،هلند و فنلاند از جلوگیری از عبورهواپیما های آن شرکت ها از آسمان روسیه صدمه خواهند دید .

در این گروه شرکت هواپیمائی فنلاند شرکت کوچکی است . اما آن چهار شرکت دیگر بسیار بزرگ هستند که پرواز های زیادی به نقاط مختلف جهان دارند.هلسینکی از نظر اروپائی ها در نقطه استراتژیکی قرلر دارد که برای پرواز به نقاط شمال آسیا مناسب است .و به همین دلیل شرکت هواپیمائی فنلاند پرواز های زیادی به آن نقاط دارد که بیشترین در آمد را هم از همین پرواز ها دارد .

شرکت هواپیمائی فنلاند هر هفته بین 50 تا 60 پرواز بطرف آسیا دارد که همه آنها از آسمان روسیه می گذرد . و اگر روسیه از پرواز هواپیما های این شرکت از آسمان خود جلوگیری کند ، آن شرکت باید برای تمام پرواز های آسیائی خود مسیر های دیگری انتخاب کند .

اما پیوی تالکویست سخنگوی مطبوعاتی شرکت هواپیمائی فنلاند تاکید می کند : تاکنون رسما از طرف مقامات روسیه در این مورد سخنانی بیان نشده است .

پیوی تالکویست می گوید : ما نمی خواهیم ذهن خود را به این موضوع مشغول کنیم که چه پیش خواهد آمد . دقیقا مانند شرکت های هواپیمائی دیگر ما هم خود را برای هر پیش آمدی آماده کرده ایم . ما هم برنامه ریزی کرده ایم که در صورت چنین پیش آمدی ، آنرا فعال خواهیم کرد .

شرکت هواپیمائی اس آ اس در مقایسه با شرکت هواپیمائی فنلاند وضع بهتری دارد . بیشتر پرواز های اس آ اس بطرف آسیا از روی اقیانوس اتلانتیک است و فقط سه پرواز آسیائی بطرف پکن ، شانگهای و توکیو دارد که از آسمان روسیه عبور می کند .

هنریک اداستروم سخنگوی مطبوعاتی اس آ اس میگوید : اس آ اس میتواند مسیرهای دیگری را برای پرواز های خود به سه مقصد فوق جانشین سازد . و آن مسیر ها یا جنوب روسیه یا قطب شمال هستند . اما در چنین حالتی مسافت پرواز بیشتر و همچنین قیمت سوخت برای هواپیما بیشتر خواهد شد . چون هنوز هیچ معلوم نیست . اما او نمی داند قیمت ها چقدر بیشتر خواهد شد ، چون هنوز هیچ معلوم نیست در چنین حالتی تصمیم بر پرواز از کدام مسیر خواهد بود .

از نظر اقتصادی نکته مثبتی هم وجود دارد که شرکت هواپیمائی فنلاند پولی بابت هزینه عبور از آسمان روسیه که زیاد هم است نمی پردازد . . البته اگر روسیه عبور از آسمان خود را برای شرکت های هواپیمائی اتحادیه اروپا ممنوع کند خود او هم از در آمد ارزی که از این بابت بدست می آورد محروم خواهد شد .

حدس زده می شود بزرگترین مشکلی که برای شرکت های هواپیمائی در صورت عملی شدن ممنوعیت عبور از آسمان روسیه پیش آید ، تعیین ساعت های حرکت و رسیدن به مقصد است . وقتی اس آ اس از کپنها گ به پکن ، توکیوو یا شانگهای پرواز می کند ، هواپیما در نهایت بین 2 تا 3 ساعت در فرودگاه می ماند ، و این زمان هم برای آماده کردن هواپیما های دور پرواز جهت پرواز دوباره است . و زمان انتظار باعث تاخیر در پرواز نمی شود . اگر زمان پرواز از هر دو طرف چند ساعتی طولانی تر شود برنامه های کنونی بهم خواهد خورد .ویژه ایران لیبرال
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=690