کشمکش مالی که می تواند به جنگی با سلاح های هسته ای بیانجامد Tomas lundinتوماس لوندین- برگردان منصور عرفان Svenska dagbladet 30juli 2014
روسیه منزوی شده و به رکود اقتصادی رانده می شود . آیا تحریم اقتصادی کافی است ؟ جریانات سیاسی نشان دهنده آن است که پوتین به ناامنی در اکرائین به هر بهایی که شده ادامه خواهد داد . ادامه این سیاست هم تماما فقط بخاطر آن است که از عضویت اکرائین که حیاط خلوت روسیه بشمار میرود در ناتو و اتحادیه اروپا جلوگیری کند .

تحریم تسلیحاتی کوچکترین مشکل پوتین است . جنگ گرجستان در سال 2008 بطور وحشتناکی کمبود های نظامی ارتش روسیه را فاش کرد ، که نتیجه آن همکاری های هر چه بیشتر روسیه با سازندگان اسلحه در غرب بود .از جمله سفارش دو کشتی جنگی Mistral به فرانسه که هر کدام میلیارد ها دلار ارزش دارد . و یا برنامه همکاری شرکت سوئدی ولوVolv B + 2.25٪با شرکت روسی اورال واگن زاوود Uralvagonzavodدر مورد ساخت تانک های نظامی که در حال حاضر این قرار داد همکاری بخاطر محاصره اقتصادی روسیه اعتباری ندارد .

اما از آن زمان جهت این همکاری ها تغییر کرد روسیه بعنوان دومین کشور صادر کننده اسلحه در دنیا در مورد ساختن اسلخه در کارخانجات داخلی سرمایه گذاری های زیادی کرده و تمام قراردادهای خود با شرکت های اسلحه سازی خارجی را بهم زده است اما بهرحال از نظر صادرات اسلحه پوتین خیالش راحت است .

جلوگیری از صادرات وسایلی با تکنولوژی بالا و بیش از همه صادرات وسایلی برای استخراج نفت و گاز برای روسیه ضربه سختی است . مسکو برای مدرن کردن کشور به تکنولوژی جدید نیاز دارد . اما پوتین به مردم روسیه میگوید :

ما هم تکنولوژی جدید بکار خواهیم برد و اجناس بهتری تولید خواهیم کرد . البته این سخنان بیشتر مصرف داخلی دارد .مورد دیگر می تواند بستن موجودی های روسیه در بازار های سرمایه گذاری غرب باشد . اگر آمریکا و اروپا چنین عملی انجام دهند اقتصاد روسیه فلج خواهد شد .

روسیه 500 میلیارد دلار ذخیره ارزی دارد اما این پولها در بازار اوراق بهادارسرمایه گذاری شده است که بیشتر مربوط به معاملات تجاری در بازار های غرب است . چنانچه کشور های اروپائی و امریکا بخواهند محاصره اقتصادی شدید تری برعلیه روسیه بمورد اجرا گذارند ، از معاملات روسیه در بازار های غرب نسبتا تند و موثر جلوگیری خواهد شد . در چنین حالتی روسیه راهی جز جنگ ندارد که آن هم جنگ اتمی است .

آیا ما خواهان چنین جنگی هستیم ؟

نتیجه چنین کارهائی اقتصاد جهانی را ویران خواهد کرد . یورو ( واحد پول تعدادی از کشور های اتحادیه اروپا )که بهبودی شکننده ای یافته است ارزشش دوباره سقوط خواهد کرد .اکرائین متلاشی خواهد شد . شیر های گاز هم بسته خواهد شد . چنین عملی بر روی اقتصاد اروپا ، چین و آمریکا اثر خواهد گذاشت . از نظر سیاسی اوضاع بزمان جنگ سرد در دهه 1980 بر خواهد گشت . با وجود آنکه اکنون جنگی بی سروصدا در وسط اروپا در جریان است .بحث این است که آیا همین جنگ بی سروصدا پوتین رامتوقف خواهد کرد ؟

تاکنون میلیارد ها دلار از کشور خارج شده است .ارزش سهام در بورس مسکو سقوط کرده است .و الیگارشی ثروتمند روسیه از اول سال 2014 تاکنون 14 میلیارد دلار از دست داده اند . بازرگانان نخبه می ترسند . اما آینطور که مشاهده می شود پوتین به هیچکدام این اتفاقات اهمیتی نمی دهد . هدف کلی او نجات روسیه است که بنظر او از طرف غرب تهدید می شودتا چنانچه امکان داشته باشد موقعیت نجاتبخش روسیه را در جهان کسب کند .

بحران اکرائین را تا زمانی که بتواند آنرا ادامه میدهد ، و تا زمانی که شرق اکرائین بیشتر اصرار بر بی طرفی از مسکو نماید و تا زمانی که او بتواند اتحادیه اروپا را از اکرائین دور نگهدارد ، باعث نفوذ او نه تنها در کیف ( پایتخت اکرائین) بلکه در اتحادیه اروپا خواهد شد .

بغیر از این یک اکرائین دموکرات و پیشرو میتواند عامل تهدید کننده خارجی بر علیه رژیم شخصی پوتین باشد. />


ویژه ایران لیبرال
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=656