پیشروی داعش -درگیری ها حکایت از ترسیم دوباره نقشه ی خاورمیانه دارد! Erik ohlsson-برگردان منصور عرفان
Konflikter ritar om Mellanösterns karta />
DN-Publicerad 2014-07-06

برگردان منصور عرفان

سدسال قبل قدرت های استعماری اروپا خطوطی را بعنوان مرز بین کشور های خاورمیانه و آفریقای شمالی ترسیم کردند . اما دراثر جنگ های داخلی واختلافات مذهبی و نژادی آن نقشه ها ممکن است بزودی تغییر کند .

در پنجشنبه 3 یولی 2014مسعود بارزانی رئیس جمهور کردستان عراق که نیمه مستقل(فدرال ) است می خواهد یک همه پرسی از مردم کردستان عراق برگزار کند تا در آن جدائی کامل کردستان عراق از کشور عراق شود تا استقلال کامل یابد .

در همان زمان دولت در بغداد به ساعت صفر نزدیک می شود. ساعت صفر نام حمله گروه مسلحانه داعش (دولت اسلامی عراق و سوریه ) است که خود را برای حمله به بغداد آماده می کند ، که البته 2000 نفر نیروی های تروریستی مسلح هم که درگروه هائی فعال در داخل شهر بغداد مخفی شده اند نیز به آنها کمک می کنند .

گروه داعش هم اکنون بخش بزرگی از شرق سوریه و همچنین غرب و مرکز عراق را در کنترل خود دارد .

استقلال کردستان در آینده نزدیک وتسلط گروه های افراطی سنی بر بخش هائی از خاک عراق و سرمایه آن و تهدید پایتخت به این معنی است که وجود کشوری بنام عراق با مردمی متشکل و متحد روز های آخر خود را می گذراند

مارتین دیسی یکی از فرماندهان نظامی آمریکا در روز های اخیر تاکید کرد و گفت ، بگمان من عراق خود قادر به پس گیری نقاط تسخیر شده بوسیله گروه داعش نیست .، مگر نیرو های نظامی خارجی به آن کمک کنند . چیزی که آمریکا بعنوان قدرت تهاجمی سابق خواهان آن نیست .

به این ترتیب عراق در خطر آنست که به سه بخش تقسیم شود .1 : کردستان در شمال .2: سنیستان و یا جهادستان شامل قسمتی از سوریه تا مرکز عراق .3:شیعستان در جنوب که شیعه ها در آنجا متمرکز خواهند شد

بعلاوه سقوط عراق و دشمنی ها می تواند به مسیحیان عراق که در اقلیت هستند آسیب بزند .همین اقلیت مسیحی در در گیری های بین گروه داعش و نیروهای ارتش و نیروهای کرد (پیشمرگه)ها گیر کرده است .

و آنطور که فیصل استر آبادی سفیر سابق عراق در مصاحبه ای با سی ان ان می گوید عراق به سه بخش پاکیزه و زیبا تقسیم نمی شود ، بلکه ما سومالی دیگری را در عراق خواهیم دید .

دشت های بین دو رودخانه دجله و فرات «میان رودان » کهن ترین تمدن جهان است که گمان زده می شود فراتر از 7000 سال قدمت داشته باشد .

اگر از این نظر بنگریم از تشکیل دولت عراق مدت زمان زیادی نمی گذرد .

عراق و سوریه در طی مذاکراتی مخفی در اتاق های انباشته از دود پس از جنگ جهانی اول و برای تقسیم امپراطوری عثمانی که در لندن و پاریس انجام دادند بوجود آمد .

عراق بر مبنای تصمیمات دو دیپلمات انگلیسی و فرانسوی بنام های مارک سیکس از انگلستان و جرج پیکوت از فرانسه تاسیس شد .

و به همین دلیل نام آن قرار داد سیکوس ــ پیکوت Sykes-Picot است .

و این قرار داد هیچ توجه ای به وابستگی های قومی و نژادی نداشته است .

کشورلیبی هم به همین ترتیب تشکیل شد . تاریخ مدرن لیبی از 1911 زمانی که ایتالیا تریپولی را تسخیر کرد شروع می شود . این حمله پس از آن پیش آمد که دو شاعر ایتالیائی بنام های گابریل آتونیزوD Annunizo، و جیوسو کاردوسی Giosue Carducc شعر هائی سروده و در آن اشعار تقدیر تاریخی ایتالیا می دانستند که به آفریقای شمالی حمله کرده و آن کشور ها را مانند دوران امپراطوری رُم باستان به ایتالیا ملحق کنند . اما مستعمره چی های ایتالیائی هرگز نتوانستند مخالفان منطقه ای خودرا مطیع نمایند .

زمانی که معمر قذافی در 1969 قدرت را پس از یک کودتا بدست گرفت تمام اختلافات داخلی در اثر ترور و خشونت از بین رفت .

حکومت قذافی در سال 2011 سرنگون شد و آن زمان بود که تمام آن تنش های داخلی که در طول سال ها بوجود آمده بود خود را نشان داد . نتیجه سرنگونی قذافی را امروز مشاهده می کنیم .لیبی دارای دولتی متلاشی ، سرزمینی با بحران های سیاسی که قبایل مخالف هم بر آن حکمرانی می کنند .

اکنون گفته می شود قرارداد پیکوت ـــ سیکس دیگر اعتباری ندارد. و حال سوال این است که تقسیم سوریه و عراق به دولت های نژادی و مذهبی چه نتایجی دارد ؟

برای ادامه بحث به اسحاق سونسون (Isak Svensson)که در دانشگاه اپسالا در مورد صلح و اختلافات پژوهش می کند مراجعه می کنیم . موضوع مورد علاقه او جدائی دولت ها است، که منظور تقسیم دولت های موجود است

او می گوید در چنین حالتی من فکر نمی کنم تقسیم کشور باعث از بین رفتن اختلافات و یا پایان یافتن جنگ داخلی شود . بلکه نبرد ها به سطح دیگری منتقل می شود .

اسحاق سونسون می گوید : بهتر است بگوئیم آن جدایی دولت ها که ما در دوران جدید شاهد آن بودیم افزایش تنش هاست وجدائی اریتره از اتیوپی را مثال می آورد که در طی آن 7000 نفر کشته شدند که در سال 1993 منجر به استقلال اریتره شد .

آیا در مرزهای عراق و سوریه شاهد کوشش برای کشور های همگن نژادی و یا دینی مشخصی خواهیم بود ؟

از آنجا که در هیچ یک از این کشورها گروه های نژادی و یا دینی منسجمی وجود ندارد، این امر موجب مهاجرت های گسترده ای خواهد شد .

خطر این نوع مهاجرت ها این است که می تواند بطور غیر قابل باوری از نظر انسانی و اخلاقی بسیار دردناک بوده و پرسش برانگیز باشد. به این ترتیب قابل تردید است .احتمالا برای انجام چنین مهاجرت هائی و ایجاد سرزمین هائی با نژاد (خالص و پاک ) و یا دین مشخص احتیاج به همکاری های جهانی است آیا ما در سوئد برای همکاری در مورد این جدائی ها و تقسیمات کشوری آمادگی داریم؟

اسحاق سونسون تذکر می دهد که از قرار معلوم جدائی ها در عراق و سوریه در اختلافات منطقه تاثیر خواهد گذاشت .نمونه این اختلافات در آفریقا ی شمالی و خاور میانه فراوان است.بطور نمونه: اختلاف مراکش و صحرای غربی ، اسرائیل و فلسطین ، یمن شمالی و جنوبی . بغیر از اختلافات داخلی کشور های منطقه ، این خطر وجود دارد که لبنان هم به جنگ داخلی سوریه کشیده شود .اردن در حال حاضر بطور فزاینده ای از طرف نیرو های داعش تهدید می شود .

و باید افزود در شمال صحرای سینا که کاملا در کنترل مصر است ، گروه های تروریستی وابسته به القاعده بشدت فعال هستند ، و دیگرآنکه عربستان سعودی نشان می دهد که دولتی شکننده با دشمنی های بزرگی بین ایلات و قبایل است ، همچنین یک نارضایتی گسترده ای بین خانواده سلطنتی و اقلیت شیعه که در استان های شرقی کشور زندگی می کنند وجود دارد .

ویژه ایران لیبرال
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=638