سوریه! وحشت در تمام جبهه ها SVD 7 februari 2012 Bitty Hammargren برگردان م . جمشیدی


آینده نامطمئن ، هیچکس نمی داند چنانچه رژیم اسد سقوط کند چه پیش خواهد آمد .


مخالفان از هم پاشیده هستند ، وتو روسیه و چین فکر متوسل شدن به مبارزه مسلحانه برعلیه رژیم اسد را به قیمت خون مردم غیر نظامی هر چه بیشتر تقویت می کند . جنگ در مورد سوریه بر تمام منطقه اثر می گذارد .


فیلم هائی که با موبیل تلفن از وقایع شهر حمص گرفته شده و به غرب فرستاده اند بچه های خون آلودی را نشان میدهد که در اثر تیر اندازی های سنگین داخل شهر زخمی یا کشته شده اند .خیلی از این بچه ها به کلینیک های پزشکی مخفی که دکتر ها تشکیل داده اند برده می شوند .اگر این کلینیک های مخفی افشاء شوند جان این پزشکان در خطر قرار خواهد گرفت ، زیرا آنها سربازان فراری ارتش آزاد سوریه را پیوسته معالجه می کنند .


واژه اسد به معنی شیر است و بشار اسد مانند شیر برای ادامه زندگی خود می جنگد . یک قبیله فامیلی در پشت بشار اسد قرار دارد و .هر کدام از افراد این قبیله نه به سبب وابستگیهای ایدئولوژیکی بلکه به خاطر خواست های شخصی خود که همانا قدرت است می جنگند ؛ این خط رایج استبداد در جهان عرب است . . رژیم اسد از ارتکاب به جزایم جنگی و کشتار روزانه باز نمی ایستد در مقایسه با قتل عام شهر حما در 1982که عموی بشار اسد بنام رفعت اسد فرماندهی ارتش را در این سرکوب بعهده داشت کسی از عمق سرکوب ها و کشتارهای روزانه خبر ندارد ، امروز دنیا هر روز شاهد حمله ارتش به مردم عادی است . حتا در مورد کشتار های اخیر هم دلایل مطمئنی وجود ندارد که درستی اخبار را که مخالفین اعلام می کنند تائید نماید .


مخالفان، گروه های مختلفی هستند و همین باعث ضعف آنها در مبارزه در موردآینده سوریه می شود . دیپلمات های غربی در خاور میانه خبر هائی بیش از مشاجرات داخلی( اس ان سی ) سازمان مخالفان رژیم اسد که وقت را بر سر مشاجره به خاطر آنکه چه شخصی سخنگوی آنها باشد هدر می دهند ندارند .

مخالفان که در بر گیرنده لیبرال ها وچپ سکولار هستند از اینکه در گیری ها به خاطر وتو چین و روسیه بسوی مبارزه مسلحانه پیش می رود خوشحال نیستند .

عبدالکریم ریحاوی که فعال حقوق بشر سوریه ای که اکنون در قاهره زندگی میکند به خبرنگار روزنامه سوئدی SvD که هفته قبل با او در قاهره ملاقات داشته ، می گوید که او مخالف خشونت است ، اما برای آنکه مردم بیش از این رنج نبرند و تعداد بیشتری سرباز و افسر فرار کنند مبارزه مسلحانه ضروری بنظر میاید . او التماس میکند که کشور های اروپائی از راه لبنان و ترکیه به ارتش آزاد سوریه اسلحه برسانند .
افراد و کشور های هر چه بیشتری دست از حمایت رژیم سوریه بر میدارند .حماس که یک سازمان فلسطینی و در سوریه دفتر مرکزی داشت ، از سوریه رفت ، خالد مشعل رهبر آن ، هم از طرف پادشاه اردن و هم از طرف حاکم قطر برای ماندن در آنجا دعوت شده است .


مشعل برای تشکیل یک دولت فلسطینی با محمود عباس به توافقاتی رسیده است . این نتیجه مستقیم تحت تعقیب قرار دادن مخالفین در سوریه توسط آن دولت است .

دوستان سوریه ای حماس یعنی اعضای سازمان ممنوعه اخوانالمسلمین در سوریه تحت تعقیب هستند .


سوریه ای ها هر جور حتی اگر با بی میلی در مورد نقش نژاد و مذهب در این شورش باهم بحث کنند ، بدون شک مسلمانان سنی نقش بر جسته ای در این شورش ها دارند .

40 سال رهبری دیکتاتوری باعث زیر زمینی شدن بسیاری از سازمان های مخالفین شده است .


سازمان اخوان المسلمین از سال 1980 سازمانی ممنوعه است، و بر اساس ماده 40 قوانین قضائی کشور از سال 1980 تاکنون حکومت نظامی در سراسر کشور برقرار است .

آنهائی که از ارتش فرار کرده و به ارتش آزاد سوریه پیوسته اند به احتمال زیاد بیشترشان سنی هستند .

هیچکس نمیداند چه تعداد از این سربازان طرفدار اخوان المسلمین و یا سلفی ها ععودی هستند .

اما یک فکر منطقا درست است که اشخاصی که سالها در زندان بوده و شکنجه شده اند ، در صورت یک انتخابات آزاد ، بیشترین رای را بدست خواهند آورد .چنین روزی را آنها می توانند ببینند .


حزب بعث سکولار بیشتر از طرف علویان حمایت میشود که قبیله اسد از این شاخه اسلامی می باشند . اما اقلیت های دیگر هم در سوریه هستند که از ترس اینکه اگر رژیم عوض شود منجر به انتقام گیری های خونین نژادی و محدودیت های دینی شود از این حزب حمایت میکنند .

در سوریه گروه های مذهبی بسیار قدیمی یافت میشود و زنگ کلیسا ها مرتب شنیده میشود . و در شهر قدیم دمشق محله های یهودین و مسلمین و مسیحیان موجود است . در محله یهودیان تعداد انگشت شماری یهودی زندگی می کنند.و خانه های قشنگی در محله یهودیان ویران شده است .چیزی که دمشقی های قدیمی از بابت آن بسیارمتاسفند .زیرا دمشقی ها ، یهودیانی را که از سوریه رفته اند را قسمتی از تنوع موزائیکی شهر میدانند .


چنانچه این کلیسا های شرقی در اثر تغییر قدرت خونین و کشتار اقلیت ها ی مسیحی از جمعیت خالی شودبه معنای آنست که سوریه بسیاری از تنوع فرهنگی وآداب وسنت خویش را از دست خواهد داد. سوریه کشوری است که مسیحیان عراق پس از سقوط صدام حسین توانستند برای نجات خود از مرگ بخاطر در اقلیت بودن مذهبی به آنجا پناه بیاورند .


بسیاری از رهبران کلیسا ها دودل هستند که به خاطر جلو گیری از کشته شدن اعضای خود ، پس از سقوط حزب سکولار بعث از برادر اسد فاصله بگیرند .

ژزف پاترآرکن ناتیوس که رهبر کلیسای کاتولیک سوریه است نظر اتحادیه اروپا و آمریکا را در مورد پشتیبانی کلیسای کاتولیک سوریه از تظاهرات ضد دولتی را رد می کند .این رهبر مذهبی از اتحادیه اروپا و آمریکا به خاطر این صحبت که منجر به در خطر افتادن جان مسیحیان در سوریه میشود شکایت میکند .

چنانچه رژیم سوریه از هم بپاشد بدون شک براتحاد بین ایران و لبنان با سوریه اثر میگذارد .

در حال حاضر از مرز لبنان هم اسلحه برای ارتش آزاد سوریه وارد کشور می شود و هم افراد حزب الله برای جنگیدن برعلیه مخالفان وارد این کشور می شوند .

عبد الکریم ریهاوی می گوید حزب الله بخاطر پشتیبانی از رژیم اسد تک تیر اندازانی را به سوریه فرستاده است.


+++


سوریه بیش 40 سال است که قبیله اسد بر سوریه حکومت می کنند . حافظ اسد تا سال 2000 که مرد ، 30 سال بکمک حزب بعث سکولار اما دیکتاتور با دست های آهنین کشور را رهبری کرد .حکومت در سوریه در نام جمهوری و در عمل موروثی است .در واقع وارث این حکومت بسیل فرزند بزگتر خانواده بود ، اما چون او در یک تصادف اتومبیل کشته شد ¬(که البته عده ای میگویند اتومبیلش را با خود او منفجر کردند) و بعد از مرگ حافظ ، بشار اسد را پس از یک زندگی آرام در لندن که او در آنجا بعنوان چشم پزشک کار می کرد به سوریه احضار شد .


خانواده اسدعلوی هستند که شاخه ای از اسلام بانظرات سکولار می باشد .در حالیکه اکثریت مردم سوریه مسلمانان سنی هستند .

برادر کوچک بشار ، بنام ماهر رهبری گارد ویژه را بعهده دارد که ارتش چهارم می باشد .
//////


این مقاله برای سایت (iranliberal.com) ترجمه شده است و نقل آن با ذکر مأخذ آزاد است

 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=27