در معرفی کتابی بنام "در خدمت نظامیان" نوشته دیوید کرک پاتریک
کتاب فوق العاده ای در مورد قیام سال 2011 مصر نشان می دهد که اسرائیل چگونه دموکراسی را در آنجا خنثا کرد
همه آنانی که دچار چنین توهمی هستند که احتمالا اسرائیل خواهان برقراری دمکراسی در منطقه خاور میانه است ، باید این کتاب دیوید کرک پاتریک را که گزارشی عینی و دست اول از حواد ث شورش سال ۲۰۱۱ مصر و رویدادهای پسین آن است را مطلعه کنند .
کرک پاتریک خبرنگار اصلی نیویورک تایمز در صحنه در قاهره بود و خوانندگان این نشریه گزارشات آو را از میدان تحریر به یاد می آورند، گزارشات بعدی او نیز شامل مصاحبه با قهرمانان اصلی مصر و سایر بازیگران اصلی مانند جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا و دستیار موثر پرزیدنت اوباما، «بن رودز» میشد.
این کتاب نشان میدهد که دخالت اسرائیل به مراتب بیشتر ازفقط حمایت از کودتای سال ۲۰۱۳ و استقرار حکومت نظامیان و جلو گیری از پیشرفت دمکراسی در مصر بوده است . هر بار که یکی از مقام های آمریکائی ، مثلا اوباما ، در حمایت از دمکراسی خواهی سعی در کاهش بخشی از سهم ۱,۳ بیلیون دلاری مقرری پرداختی به اسرائیل نموده با مخالفت سرسخت " لابی ایست های " اسرائیل رو به رو شده اند. کرک پاتریک از قول لئون پاناتا ،رئیس وقت اداره سازمان سیا، می گوید که سیسی می دانست که مخالفت های آمریکا "بلوفی " بیش نیست چرا که از حمایت لابی ایست های اسرائیل در آن کشور مطمئن بود. از جانب دیگر آمریکا تنها به خاطر اسرائیل نبود که به دمکراسی مصر پشت نمود، بلکه به طرفداری از خواست دیگر شیوخ منطقه مثل عربستان سعودی و امارات عربی که خواهان حکومت نظامیان بودند نیز بود. از سویی دیگر، نه تنها ژنرال های آمریکایی مثل ماتیس و فلین روابطی مستقیم با نظامیان مصر داشتند ، هیلاری کلینتون هم معتقد بود که حکومت نظامیان ثبات بیشتری به مصر خواهد داد .
دیوید کرک پاتریک حدود ۶ سال مستقیما از تحولات مصر گزارش تهیه می کرد و بیان می دارد که چگونه بخشی از جوانانی که هنگام شورش سال ۲۰۱۱ برای دمکراسی خواهی و سر نگونی حسنی مبارک شهامت فراوانی از خود نشان دادند، در سال ۲۰۱۳ در نفی ایده ال هایشان ، به دفاع از کودتای نظامیان در مقابل دولت منتخب محمد مورسی پرداختند و اضافه می کند که علیرغم شایعات رایج ، مورسی حاضر به مذاکره و توافقاتی با مخالفان خود بود. وی دراین کتاب به چهره ی ناپسند جان کری، وزیر خارجه وقت آمریکا ،می پردازد که چه گونه با بی اعتنائی به منافع مصر، به مورسی بی احترامی می کرد و از نظامیان دفاع می نمود .
وی می گوید مصر امروز بمبی منتظر انفجار است و حکومت سیسی که با حمایت پول های بیلیون دلاری عربستان و شیوخ خلیج سرپاست هیچ گونه اقدامی در جهت بهبود اوضاع اقتصادی مصر نمی نماید. بنا به اظهار وی ، جوانان طرافدار اخوان مسلمین مستمرا در حوالی سینا دست به اقدامات خرابکارانه علیه حکومت سیسی می زنند که اغلب با حملات هوایی اسرائیل درآن حدود رو برو می شوند .
وی معتقد است که مصر همانگونه که خواست های دمکراسی خواهی را به میدان تحریر آورد، می تواند و حق دارد که مثل هر مردم دیگری از آزادی بر خوردار باشد . جانبازی ها و فدا کاری هایشان حاصل شش دهه تحمل فشار زیر اختناقی بود که متاسفانه هنوز هم در مصر حاکم است . لکن آنان توانستند به مدت ۳۰ ماه طلسم سال ها دیکتاتوری را بشکنند.
https://mondoweiss.net/2018/08/egyptian-uprising-democracy/
ویژه ی ایران لیبرال
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1628