روز ملی شدن صنعت نفت ایران به دست مصدق بزرگ خجسته باد
شادروان دکتر محمد مصدق، نخست وزیر قانونی و پیشوای جبهه ملی ایران، در ۲۲ مهر ۱۳۲۸، در مخالفت با دخالت دولت در انتخابات مجلس شورای ملی، جبهه ملی ایران را به کمک آزادیخواهان تشکیل داد و با مبارزاتی پیگیر توانست حاکمیت را مجبور به ابطال انتخابات تهران نماید، و در انتخابات جدید، به عنوان نماینده مردم تهران قدم به مجلس شورای ملی نهاد و با کابینه رزم آراء به مخالفت پرداخته، و قانون ملی شدن صنعت نفت را در ۲۴ اسفند ۱۳۲۹ از مجلس شورای ملی گذراند. ملی کردن صنعت نفت نه تنها در حیات سیاسی و اقتصادی کشور ما تاثیر بسزایی داشت، بلکه تحسین و ستایش شخصیتهای سیاسی شرق و مطبوعات و جراید همه دنیا را بر انگیخت، به طوریکه از او به عنوان یک قهرمان مشرق زمین نام بردند.

مجله تایم آمریکا درسال ۱۹۵۱ دکتر مصدق را به عنوان مرد سال معرفی نموده و عکس او را بر روی جلد خود چاپ کرد. دکتر مصدق همانند مهاتما گاندی، رهبر روحانی هند، پرچم دار مبارزه با استعمار انگلستان در شرق شناخته شد و بسیاری از رجال سیاسی آن دوران او را ستودند. صالح جبر، رهبر حزب ملی عراق در ۱۹۵۳ در حزب خود اظهار داشت: « با کمال صراحت می گویم که افزایش عایدات نفت عراق مرهون تلاش و همت دکتر مصدق است… ما عراقی ها برای نهضت ملی ایران ارزش بسیار قائلیم و بدون شک این نهضت در بیداری ملل شرق موثر واقع شده است.»

روزنامه کوریه سویس، در همان زمان نوشت: «مصدق بزرگترین مرد سیاسی دنیا، نقطه تحولی در تاریخ ملل مسلمان خاور میانه به وجود آورده است. زیرا تحولی که در افکار صدها میلیون نفر از مردم جهان ایجاد کرده است، کمتر از تحولی که در ایران به وجود آورده نیست. »
نام مصدق در تاریخ برای همیشه جاویدان خواهد بود…و در ردیف قهرمانان بزرگی مانند جورج واشینگتن، سیمون بولیوار، و گاریبالدی باقی خواهد ماند.

جورج لنچافسکی، نویسنده کتاب ”نفت و دولت در خاور میانه”، در کتاب خود می نویسد: «دکتر مصدق، پرچمدار یکسره کردن تکلیف شرکت نفت انگلیس و ایران شد و سپس به ابتکار وی قانون معروف به ملی شدن نفت را به تصویب مجلس شورای ملی رساند.»

بر هیچ ایرانی پوشیده نیست که ملی کردن صنعت نفت به دست دکتر محمد مصدق و یاران صدیقش تاثیری شگرف در حیات اقتصادی، و سیاسی ایران داشت که نتایج آن هر روز بیشتر از پیش احساس می شود. با ملی شدن صنعت نفت، ایران مالک منابع عظیم نفتی خود شد، میهن عزیز ما ایران چهارمین کشور دارنده ذخایر نفت، پس از آمریکا، عربستان سعودی و روسیه، است، و دارنده دومین ذخایر گاز دنیا پس از روسیه می باشد.

ملت ایران، به ویژه نسلهای جوان این کشور باید با تلاشهای پیشینیان قهرمان خود آشنا شده، و راه آنان را آنچنان که جبهه ملی ایران ادامه می دهد، ادامه دهد. چون نفت، تنها سرمایه بزرگ و تجدید ناپذیرکشور ماست که تا دیر نشده و این ذخایر به پیایان نرسیده باید صرف توسعه اقتصادی و اجتماعی ایران، و ساخت سیستم زیربنایی ایران به نحو احسن بگردد. گرچه سرمایه اصلی کشور مغزهای سازنده و خلاق آن به حساب می آید، اما نفت و گاز مانند پس اندازی است که پدری برای بهداشت، آموزش و پرورش، و تحصیلات دانشگاهی و متخصص شدن فرزند خردسال خود و در نهایت برای آینده او اختصاص داده است، اگر این پس انداز از میان برود و پدر فقیر شود، مسلم است که آن فرزند اینده روشنی نخواهد داشت. آیا ایران باید سرنوشت آن کودک خردسال را بیابد؟ یا با استفاده عاقلانه و مدبرانه از ذخایر کشور، آنرا به کشوری پیشرفته، با فرهنگی غنی، و دور از فقر و جهل و خرافات تبدیل کنیم؟ این پیام جبهه ملی ایران به نسل جدید ایران به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت است.

جبهه ملی ایران روز ملی شدن نفت و همچنین جشن فرخنده نوروز باستانی را به هموطنان عزیز تبریک می گوید و امید دارد که سال نو سال رهایی از مصائب و مضایقی که برای ملت بزرگ ایران پیش آمده است و سال پیشرفت و توسعه و به دست آمدن آزادی های اساسی برای این ملت شرافتمند باشد.

بیست وهشتم اسفند ماه ۱۳۹۶
تهران – هیئت رهبری و هیئت اجرائیه جبهه ملی ایران

http://jebhemeliiran.org/?p=1388

روابط عمومی جبهه ملی ایران
تهران – ایران

http://jebhemeliiran.org
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1551