نشر نقطه : ویژه‌نامه‌ی خیزش مردمی دی‌ماه ۱۳۹۶
خیزش‌های مردمی دی‌ماه 1396 ایران شماری را شاد و امیدوار کرد؛ شماری را بدگمان و شگفت‌زده و شماری دیگر را وحشت‌زده و دلنگران. به هررو اما شعارهای تند و “ساختارشکنانه”ی تظاهرکنندگان که کل نظام جمهوری اسلامی را به زیر سؤال بردند، رویداد مهمی‌ست که باید درباره‌ی آن درنگ کرد. تفسیرها و تحلیل‌ها درباره‌ی این خیزش پُر شمار بوده‌اند و گوناگون.
از حکومتیان که منطق هستی خود را آماج حمله دیدند، انتظاری نمی‌رفت، مگر ایستادگی در برابر فرودستان و جوانان بپاخاسته با اسلحه و نیرنگ و دروغ. اصلاح‌طلبان حکومتی نیز یکپارچه پشت سر جمهوری اسلامی قرار گرفتند و آنچه از دست‌شان برمی‌آمد به انجام رساندند برای سرکوبی “آشوب‌طلبان و اغتشاشگران” .
در این میان، کنشگران و روشنفکران خارج کشور نیز ساکت ننشستند. دیدگاه پاره‌ای از آنها دوری‌گزینی از مردم بپاخاسته بوده است و جانبداری بی‌پرده و یا نهفته‌شان از جمهوری اسلامی.
تارنمای نقطه، گزیده‌ای از خبرهای موثقی را که چند و چون سیاست بی‌رحمی جمهوری اسلامی می‌نمایاند را در گرد آورده است؛ سیاستی که بنا به گفته‌ی کاربه دستان حکومت تاکنون مرگ 21 نفر و بازداشت بیش از 3700 نفر را در پی داشته. نیز چند تحلیل‌ و تفسیر خلاف جریان را گرد آورده‌ایم به امید این که نوری بر این رویداد افکنده باشیم.
https://www.noghteh.org/product/uprising-1396/
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1510