ورود تانک های ترکیه به بخش شرق «عفرین» نخست وزیر ترکیه : روسیه با عملیات «شاخه زیتون»مخالفتی ندارد و آنها فقط باید نگرانی های ایران را رفع کنند / وزیر دفاع امریکا : ترکیه با ما مشورت کرده بود
ایران -گروه جهان/ بار دیگر، به‌دنبال جنگی دیگر خواب مردمان خاورمیانه آشفته شده است. ترکیه با حملات هوایی و زمینی به عفرین سوریه، شهری کردنشین در شمال سوریه، بار دیگر آتش جنگ را به سوریه کشاند. ظهر دیروز در حالی که نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت خود را آماده می‌کردند در نشست ویژه این شورا درخصوص حملات ترکیه به عفرین شرکت کنند، ارتش ترکیه در بیانیه ای از آغاز اقدامات نظامی خود در شرق عفرین واقع در خاک سوریه خبر داد.
به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری آناتولی، نیروى زمينى ترکیه اعلام کرد در چارچوب عملیات شاخه زیتون، اقدامات خود را در بخش شرقى عفرين در مجاورت اعزاز آغاز کرده‌است. بنا بر این گزارش همزمان بینالی ییلدریم نیز مدعی شد: نیروهای ما در عملیات شاخه زیتون تلفاتی نداشته اند. به‌دنبال حملات سه روز اخیر ترکیه در عفرین، فرانسه درخواست جلسه‌ای فوری در شورای امنیت سازمان ملل را مطرح کرد.
به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه، روز یکشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت که به‌دلیل حملات ترکیه به سوریه، از شورای امنیت درخواست کرده تا نشستی فوری با حضور اعضایش ترتیب دهد تا تصمیمی درباره حملات ترکیه اتخاذ شود. اما این در حالی بود که پیش از نشست شورای امنیت انگلیس حق ترکیه در تأمین امنیت مرزهایش را مشروع دانست و جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده هم اعلام کرد: «ترکیه پیش از حمله به عفرین با ما مشورت کرده و اکنون ما با هم درباره این موضوع صحبت می‌کنیم. آنها با صراحت تمام ما را از آغاز پرواز جنگنده‌های خود در آسمان سوریه مطلع کردند.» ماتیس در ادامه با اشاره به نگرانی‌های مشروع ترکیه درباره تأمین امنیت خود، تلاش کرد دلیل حملات ترکیه به سوریه را منطقی توصیف کند و از تلاش‌های امریکا برای اطمینان پیدا کردن از اینکه تسلیحاتی که از واشنگتن به سوریه فرستاده شده علیه ترکیه استفاده نمی‌شود، پرده برداشت. به گزارش «ایران» به نقل از واشنگتن‌پست، سه مقام بلندپایه کردی اعلام کردند که روسیه پیش از حملات ترکیه به عفرین، به آنها هشدار داده و پیشنهاد کرده بود که کنترل عفرین را به دمشق بدهند تا ترکیه دست از اجرایی کردن حملاتش به این شهر بردارد. به گزارش «ایران»،
چند ساعت بعد نیز خبرگزاری آسوشیتدپرس با انتشار گزارشی از 3منبع کردی خبر داد که روسیه این طرح را برای جلوگیری از حمله ترکیه به عفرین به مقام‌های کرد سوریه ارائه کرد اما با مخالفت آنها روبه‌رو شد. در واکنش به این خبر، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد هم گفت که روسیه به ترکیه برای انجام حملات به‌عفرین چراغ سبز نشان داده و به کردهای سوریه خیانت کرده است. سیپان حمو فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد درمصاحبه با الشرق‌الاوسط گفت: «دو روز بعد از اینکه خلوصی آکار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه برای رایزنی درباره انجام عملیات شاخه زیتون در عفرین، به مسکو سفر کرد، من هم سفری دو روزه به مسکو داشتم و با رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه دیدار کردم. آنها به ما گفتند که ترکیه حق دارد از امنیت مرزهای خود دفاع کند و این خواسته مشروع است. ما نیروهای خودمان را به سمت تل رفعت می‌بریم و هیچ دخالتی در این عملیات نداریم. من از روسیه خواستم تا از ما پشتیبانی هوایی کند و مانع انجام این عملیات شود؛ اما آنها موافقت نکردند. روس‌ها هم با ترکیه شریک شدند و هم به ما خیانت کردند. اکنون شرایط ما وخیم است و حملات طی یک روز گذشته، قطع نشده است. برخی از رهبران یگان‌های مدافع خلق کرد با مسئولان امنیتی و نظامی در دمشق تماس‌هایی داشتند، آنها به‌ما گفتند که خواهان برخورد با ترکیه هستند اما روسیه به آنها اجازه این کار را نمی‌دهد». او در ادامه گفت که طی سفر اخیر احساس کرد که موضع روسیه نسبت به سفرهای پیشین تغییر کرده است و روس‌ها درمورد گروه‌های میانه‌رو مخالف سوری و حق ترکیه برای تأمین امنیت مرزهایش صحبت می‌کردند. روز یکشنبه نیز بینالی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی هم به صراحت گفت که روسیه با عملیات ترکیه در سوریه مخالفتی ندارد و آنها فقط باید نگرانی‌های ایران را رفع کنند. او در ادامه سخنانش با اشاره به تمایل به ارتباط با سوریه گفت: «می‌خواهیم از طریق میانجیگری ایران و روسیه با دمشق روابط بهتری برقرار کنیم.» روز دوشنبه نیز معاون او به صراحت گفت که عملیات ترکیه در عفرین، روابط ترکیه و روسیه را مخدوش نمی‌کند زیرا روسیه از این تصمیم باخبر بوده است.
اتهام‌زنی‌ها
از سوی دیگر، به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه جمهوریت، دولت ترکیه که پیش‌تر هشدار داده بود با هرگونه تجمع اعتراضی علیه حملات به عفرین مقابله امنیتی خواهد کرد، خبر از دستگیری 24 شهروند ترکیه داده است. در تجمع اعتراضی علیه این حملات به نام «بلوک صلح علیه جنگ» در استانبول، پلیس ترکیه سعی بر متفرق کردن جمعیت داشت. به‌گزارش ایسنا، دولت ترکیه همچنین مدعی شده برخی از اعضای سازمان فتو (وابسته به فتح‌الله گولن) در کنار یگان‌های مدافع خلق سوریه که شاخه‌ای از کردهای سوریه هستند، در حال مبارزه با نیروهای ارتش ترکیه هستند. ترکیه می‌گوید برخی از سران سازمان فتو در شبکه‌های اجتماعی از عملیات نظامی ترکیه در عفرین انتقاد کرده‌اند که یکی از آنها عبدالله بوزکوت نماینده پیشین آنکارا در روزنامه زمان است
که به اتهام وابستگی به فتح‌الله گولن بسته شد. «یوزکوت» در شبکه اجتماعی خود نوشته که این عملیات باعث تشدید اختلاف‌های مذهبی و قومی می‌شود. از سوی دیگر، عمره اوسلو یکی از چهره‌های اصلی سازمان «فتو» هم در این باره سکوت نکرد و گفت: «این عملیات باعث تفرقه‌افکنی در شهرهای کردنشین ترکیه خواهد شد.»
پس‌لرزه‌های «شاخه زیتون»
در اقتصاد ترکیه
به گزارش «ایران» به نقل از خبرگزاری رویترز، پس‌لرزه‌های درگیری ترکیه با کردهای سوریه را می‌توان در اقتصاد هم جست‌و‌جو کرد. زیرا لیر ترکیه در مقابل دلار با کاهش قیمت روبه‌رو شده است. واحد پول این کشور، 0.6درصد کاهش پیدا کرد. در همین حال، به نظر می‌رسد صنعت گردشگری ترکیه نیز با چالش جدی مواجه شود و به‌دلیل ناآرامی‌های مرزی این کشور، گردشگران ترکیه را از فهرست خود خط بزنند. به‌دنبال اعلام خبر تلاش امریکا برای آموزش نیروی 30 هزار نفری متشکل از کردهای سوریه در مرزهای این کشور، ترکیه خواستار لغو این تصمیم شد. اما با اصرار امریکا بر اجرا کردن تصمیمش، ترکیه نیز عفرین را که شهری کردنشین است، مورد حمله قرار داد. ترکیه هدف از این حمله را نابودی نیروهای «پ‌.ک‌.ک» و «پ‌.ی‌.د» قلمداد کرد. همچنین مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز با تروریست خواندن این نیروها خبر داد که عملیات ارتش ترکیه در عفرین تا زمان نابودی تمام نیروهای این گروه‌ها در این منطقه ادامه پیدا خواهد کرد. بجز تلاش‌های فرانسه برای تشکیل جلسه شورای امنیت، تاکنون هیچ واکنش جدی‌ و هشدارآمیزی به‌ترکیه داده نشده است.

نیم نگاه
وزیر دفاع امریکا: ترکیه پیش از حمله به عفرین با ما مشورت کرده و اکنون ما با هم درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.
فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد: روسیه به ترکیه برای انجام حملات به عفرین چراغ سبز نشان داده
و به کردهای سوریه خیانت کرده است.
نخست‌وزیر ترکیه: روسیه با عملیات ترکیه در سوریه مخالفتی ندارد و آنها فقط باید نگرانی‌های ایران را
رفع کنند.
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1509