نامه وزارت امور خارجه ایران به کاردار سفارت کبرای انگلیس راجع به قطع روابط سیاسی
شماره 4019 ، تاریخ 30 مهر 1331
آقای کاردار
توقیرا تصمیم دولت شاهنشاهی ایران را مبنی بر قطع روابط سیاسی با دولت علیا حضرت ملکه انگلستان به اطلاع شما می رساند .دولت ایران بسیار متأسف است که مجبور به اتخاذ این تصمیم شده است در جریان اختلاف با شرکت سابق نفت دولت دوستدار همواره سعی و کوشش لازم به کار برده که این اختلاف لطمه به روابط دوستانه بین دو دولت وارد نیاورد و عقیده دارد هر گاه دولت انگلستان به منظور ملت و دولت ایران که منحصرا در صدد استیفای حقوق تضییع شده خود بوده و هست توجه عادلانه و مطابق با انصاف و دوستی مبذول داشته بود هرگز روابط بین دو دولت به این مرحله نمی رسید. ولی متاسفانه دولت متبوع شما در این امر که برای ملت ما حیاتی است نه تنها کمک به حل اختلاف نکرد بلکه با حمایت غیرقانونی از شرکت سابق مانع از حصول توافق هم گردید . به علاوه بعضی از مأمورین رسمی آن دولت نیز به واسطه تحریکات و مداخلات ناروای خود مشکلاتی به قصد اخلال در نظم و آرامش کشور فراهم ساختند .
دولت شاهنشاهی ایران امیدوار است که دولت علیا حضرت ملکه انگلستان به کیفیت و حقیقت نهضت و آرزوهای ملت ایران پی برده و در روش سیاسی خود تجدید نظر خواهد نمود . در صورتی که چنین محیط مساعد و حسن تفاهمی ایجاد شود دولت ایران که همواره علاقه مند به روابط حسنه بین دو دولت بوده با کمال میل در تجدید روابط سیاسی اقدام خواهد کرد .
در خاتمه به استحضار می رساند که به اعضای سفارت کبرای دولت شاهنشاهی در لندن دستور داده شده است که در ظرف یک هفته از تاریخ 30 مهر 1331 به تهران حرکت نمایند .
با احساسات صمیمانه
وزیر امور خارجه ایران دکتر حسین فاطمی
***
منبع :
اسنادی از پیامدهای ملی شدن صنعت نفت ایران ( به مناسبت شصتمین سالگرد نهضت ملی نفت ) ، به کوشش محمود طاهر احمدی ، انتشارات کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی ، تهران ، 1390 ، صفحات 140و 141
با سپاس از خانم مهسا شیرازی که این سند را تهیه و برای سایت ایران لیبرال ارسال کرده اند.
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1440