موافقت نامه TPP بدون مشارکت آمریکا ادامه می یابد
یازده کشور در توافقنامه تجارت آزاد تجارت پذیرفتند که بدون ایالات متحده خریدوفروش کنند.

برخی از بخش های موافقتنامه قبلی حذف می شوند، نمایندگان ویتنام و ژاپن از جلسه همکاری اقیانوس اطلس در این کشورها استقبال کردند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده قبلا تصمیم گرفته بود که ایالات متحده TPP را ترک کند. ژاپن مشتاق است به ویژه برای کاهش نفوذ رو به رشد چین در آسیا این مذاکرات را انجام دهد، .
از نشریه SvD Näringslivشنبه یازدهم نوامبر 2017

اطلاعات در مورد TPP از ویکی پدیا
شراکت ترنس-پسیفیک
پیمان تجاری اقیانوس آرام(انگلیسی: Trans-Pacific Partnership) (TPP) یک پیمان سرمایه‌گذاری و مقررات گذاری بین ۱۲ کشور حاشیه اقیانوس آرام بجز چین است که در ۴ فوریه ۲۰۱۶ در آوکلند نیوزیلند بعد از ۷ سال مذاکره نهایی شده است. تا سال ۲۰۱۴، دوازده کشور در سرتاسر منطقهٔ آسیا-اقیانوسیه در مذاکرات تی پی پی شرکت کرده‌اند: استرالیا، برونئی، کانادا، شیلی، ژاپن، مالزی، مکزیک، نیوزیلند، پرو، سنگاپور، ایالات متحده آمریکا، و ویتنام.

۳۰ فصل این پیمان بر اساس اهداف رشد اقتصادی، حمایت از ایجاد و نگهداری کار، افزایش نوآوری-بهره‌وری و رقابت، بالابردن سطح استاندارد زندگی، کاهش فقر در کشورهای طرف قرارداد، ارتقای شفافیت در حکومت، افزایش نیروی کار و حفظ محیط زیست نوشته شده‌اند.

TPPبه عنوان توافقنامه مشارکت اقتصادی استراتژیک اقیانوس آرام (انگلیسی: Trans-Pacific Strategic Economic Partnership Agreement) (TPSEP) آغاز شد و در سال ۲۰۰۵ توسط برونئی، شیلی، نیوزلند و سنگاپور امضا شد و در سال ۲۰۰۶ به صورت اجباری اجرا شد. از اهداف این توافق کاهش ۹۰٪ تعرفه گمرکی بین کشورهای عضو از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۰۶ و صفر شدن تعرفه گمرکی تا سال ۲۰۱۵ از مفاد قرارداد بود. در سال ۲۰۰۸ کشورهای استرالیا، کانادا، ژاپن، مالزی، مکزیک، پرو، آمریکا و ویتنام به بحث برای توافق گسترده‌تر پیوستند و کشورهای در حال مذاکره به ۱۲ رسید.

کشورهای شرکت کننده با هدف تکمیل مذاکرات در سال ۲۰۱۲ گرد هم آمدند ولی این روند با اختلاف نظر بر سر مسائل از جمله کشاورزی، خدمات و سرمایه‌گذاری به طول انجامید. در نهایت در ۵ اکتبر ۲۰۱۵ به توافق رسیدند. اجرای TPP یکی از اهداف برنامه‌های تجاری دولت اوباما بوده است.

ایالات متحده آمریکا این پیمان را امضا کرده است. ترامپ پس از امضای این دستور اجرایی، گفت: «مدت زمان زیادی راجع این مسئله گفتگو کردیم. خروج از این پیمان ۱۲ کشوری، به سود کارگران آمریکایی خواهد بود.»

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نوامبر ۲۰۱۶ اعلام کرد از این پیمان کنار خواهد نشست. او با امضای یک فرمان اجرایی در ۲۳ ژانویه کناره گیری آمریکا از این شراکت را اعلام کرد.
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%AA_%D8%AA%D8%B1%D9%86%D8%B3-%D9%BE%D8%B3%DB%8C%D9%81%DB%8C%DA%A9
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1439