سیاست نفتی در پشت محاصره اقتصادی هر دو طرف می توانند برنده باشند چنانکه به یک خلع سلاح متعادلی دست یابند. Gunnar jrvas استاد دانشگاه و مشاور امنیتی و پژوهشگر سابق موسسه FOAبرگردان م . جمشیدی


Olje politik bakom sanktionerna

svd 19feb 2012

گونار یرواس Gunnar jrvas مشاور امنیتی می نویسد : ایرانی با قدرت اتمی می تواند در توازن قدرت در تمام منطقه موثر باشد . بازی های سیاسی که اکنون در بالا ترین سطح در حال اجرا است ، پیامد های بسیار جدی می تواند داشته باشد .

کمی بیش از یک سال قبل اوباما رئیس جمهور آمریکا سندی را مبنی بر تشدید محاصره اقتصادی ایران امضا کرد، این سند در بر گیرنده محاصره اقتصادی بانک مرکزی ایران است که کار پرداخت پول کالای وارداتی ایران را از طرف وارد کنندگان ایرانی دشوار می کند .

واشنگتن می خواهد به صادرات نفت ایران دست یابد ، چیزی که بیش از نیمی از صادرات تولید شده این کشور را تشکیل می دهد .

چند هفته قبل اتحادیه اروپا تصمیم گرفت واردات نفت ایران به اروپا را ممنوع کند ، احتمالا آمریکا آنها را وادار به چنین عملی قانع کرده است .بسیاری از کشور اتحادیه اروپا هم اکنون بقدر کافی مشکلات دیگری دارند و اکنون باید به دنبال فروشندگانی باشند ، بدون آنکه با افزایش قیمت روبرو شوند .

دلیلی که برای محاصره اقتصادی ارائه شده است ،غنی سازی اورانیوم 235 است که می تواند برای ساخت سلاح هسته ای بکار رود .تهران نیز به نوبه ی خود تهدید کرده است چنانچه صادرات نفت ایران متوقف شود تنگه هرمز را می بندد که این کار می تواند بازی را به بالاترین درجه برساند و پیامد های بسیار جدی می تواند داشته باشد .این گفته ها منجر به طرح سه پرسش می شود :

1- آیا ایران مشغول تهیه بمب اتم است ؟

2- دلایل خاص اینکار چیست؟

3- بدست آوردن بمب اتم چه پیامد های اساسی می تواند برای ایران داشته باشد؟

در نوامبر سال 2011 سازمان انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل اعلام کرد که آن سازمان نگرانی خود را از تلاش ایران برای کسب سلاح اتمی اعلام کرد .

اسرائیل از سال 1985 اعلام کرده بود ایران مشغول ساخت بمب اتم است در حالیکه آمریکا در سال 2002 این نگرانی را اظهار کرد . تهران هنوز اظهار میدارد هدف ایران از اجرای برنامه های اتمی صلح آمیز است .

در آینده نزدیک بازرسانی از سازمان انرژی اتمی عازم ایران هستند .و امیدواریم آنها مدارکی که نشاندهنده چنین برنامه ای ازطرف ایران است بدست آورند .

پرسش این است ، اگر ایران تعداد کمی اسلحه اتمی بدست آورد ، احتمالا چه خطراتی آنرا تهدید خواهد کرد ؟

اسرائیل بزرگترین مخالف ایران به هدف هائی در ایران حمله خواهد کرد . اسرائیل حدود 200 بمب اتمی دارد . ایران به سختی بتواند چنین قدرت اتمی را در هم بکوبد ، بلکه باید در صورت حمله به اسرائیل بر روی انتقام گسترده آن کشور حساب کند . حمله ایران به یک قدرت اتمی البته برای ایران بیشتر فاجعه بار خواهد بود .و اگر ایران بخواهد به یک کشور غیر اتمی مانند عربستان حمله کند باید روی حمله متقابل آمریکا حساب کند .

بیاد داشته باشیم تا کنون فقط یک مرتبه اسلحه اتمی در دنیا بکار برده شده است ، آن هم در سال 1945ودر مورد ژاپن بوده است. در آن موقع فقط آمریکا اسلحه اتمی داشت و کسی فکر نمی کرد به آمریکا حمله متقابل شود .

پس از این عمل وحشتناک از سوی دولت های جاه طلب کوشش های زیادی بعمل آمد قدرت اتمی متقابلی بدست آورند ، یعنی (در جنگ بین دو کشور، آن کشور که مورد حمله قرار گرفته ، ضربه غیر قابل جبرانی رابه کشوری که ابتدا حمله کرده است بزند ) .حمله به کشوری که قادر به حمله متقابل اتمی است خودکشی ملی بحساب می آید .

چنانکه می بینیم اسلحه اتمی عملا«غیرقابل استفاده» است، پس چرا کشور های بیشتری بدنبال اسلحه اتمی هستند؟ پاسخ اینست که این سلاح ها می توانند بصورت وسیله ی موثری علیه کشور هائی که فاقد سلاح اتمی هستند در آیند و هیچ کشوری هم که دارای قدرت اتمی است از آنها حمایت نخواهد کرد. جواب دیگر آن است که در برخی موارد ممکن داشتن تعدادی سلاح اتمی است قابلیت بازدارنده قابل توجهی ایجاد کند؛ فرض کنیم ایران دارای سلاح اتمی بشود، اما قدرت حمله متقابل را نداشته باشد و اسرائیل ایران را تهدید به حمله ای جدی و گسترده نماید ، در یک چنین وضع بحرانی مانند وضعیت کنونی؛ ایران اول حمله خواهد کرد ، چیزی که اسرائیلی ها بدان آگاهی دارند و به همین جهت اسرائیلی ها می خواهند مانع چنین تهدیداتی شوند .

در همسایگی ایران، آمریکا با قدرت تهاجمی و توانائی های اتمی بسیار بالا قرار دارد و روابط آمریکا و ایران هم از مدتها پیش متاثر از دشمنی بزرگ است. اسرائیل درمورد عراق بهیچوجه حاضر به عقب نشینی نشد و می خواست به هر قیمتی شده راکتور اتمی اسیراک در عراق را بمباران کند و این کار را کرد. بهمین جهت تهران می بیند می تواند بر روی تهدید اتمی بعنوان یک واقعیت حساب کند .

ایران از نظر حفظ خودش میخواهد بمب اتم داشته باشد . و اینکه آیا تصمیماتی در موردتهیه بمب اتم اتجاذ شده است ؟ این را ما نمی دانیم .

احتمالا تهران می خواهد با بدست آوردن تکنولوژی هسته ای ، تحقیقات و توسعه ی آن ظرفیت تهیه بمب اتم را چنانچه اوضاع جهانی اجازه دهد ، هر چه زود تر بدست آورد .

اگر ایران در نهایت به نیروی اتمی با قدرت جواب دهی متقابل دست یابد ، این می تواند موجب تغییرات بنیادی در منطقه شود .

آمریکا از مدت ها قبل با اسرائیل ( قویترین قدرت نظامی منطقه ) و عربستان سعودی که (بزرگترین تولید کننده نفت جهان) اتحاد غیر رسمی دارد و قادر به کنترل جریان نفت خاور میانه است واگر ایران بخواهد دارای قدرت اتمی شود که بتوان روی آن حساب کرد ، در این صورت قدرت اتمی اسرائیل خنثا شده است و تهران حتا در برابر تهدید اتمی آمریکا مقاومت خواهد کرد . و این موجب پیش آمدن وضعیت ایستادگی هسته ای خواهد شد که آمریکا می خواهد به هر قیمت که شده از آن جلوگیری کند و همین دلیل اصلی محاصره اقتصادی ایران است .

هر گاه دو کشور ایران و اسرائیل بخواهند از راه افزایش تجهیزات اتمی این حالت بی عملی را از میان بردارند تلاش های ناموفقی خواهند بود ، چون این افزایش هزینه ها را در برخواهد داشت بدون آنکه نتیجه ملموسی داشته باشد . بهترین را خلع سلاح متوازن دو کشور ایران و اسرائیل است که تجهیزات اتمی خود را کاهش دهند که در نهایت منجر به ایجاد منطقه ای عاری از سلاح اتمی خواهدشد و چشم اندازی برای حل مناقشه وبهبود رابطه با فلسطین نمودار خواهد شد
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=14