به سختی میتوان پذیرفت که انتخاب هدف تروریستی تهران تصادفی بوده است نویسنده Michael Winiarski برگردان منصور عرفان DN-onsdag 7 Juni 2017
کاملا مشخص نیست چه شخص یا سازمانی در پشت حمله تروریستی چهارشنبه 07062017در تهران قرار دارد. اما در حال حاضر سازمان تروریستی داعش مسئولیت حمله را پذیرفته است .
البته نیروی شبه نظامی سپاه پاسداران معتقد است عربستان سعودی این عملیات را انجام داده است .اما این شک هم وجود دارد که سازمان مجاهدین خلق که یک گروه چپ مذهبی و در خارج از ایران است این عملیات را انجام داده باشد .بدون توجه به اینکه چه شخص یا سازمانی مسئول این حمله است ، غیر محتمل نیست که عملیات نظامی دولت ایران در سوریه و سایر نقاط خاورمیانه است که تروریست ها را به ایران کشانده است .رژیم های سنی و هم چنین دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده و دست راستی های اسرائیل رژیم شیعه ایران را به عنوان دشمن اصلی منطقه که باعث بیشترین خسارت در حوزه شمالی خلیج فارس و خادر میانه شده است در نظر دارند .
نام رسمی ایران جمهوری اسلامی ایران است . و این بدین معنی است که از سال 1979که انقلاب اسلامی شد مذهب شیعه مذهب رسمی و دولتی ایران است و رژیم مذهبی حاکم و کشور بوسیله بالاترین رهبر مذهبی اداره می شود . و البته در حال حاضر این رهبر مذهبی آیت الله خامنه ای است.
البته عنصر دموکراتیک هم درسیستم سیاسی ایران وجود دارد . بطور مثال در حال حاضر انتخاب دوباره روحانی بعنوان رئیس جمهور و همچنین انتخابات مجلس که نمایندگان بوسیله مردم در انتخابات تعین می شوند .اما از طرف دیگر این انتخابات آزاد نیست ، چون تشکیلاتی حقوقی وجود دارد که علمای مذهبی سطح بالای کشور در راس آن قرار دارند و تصمیم می گیرند چه اشخاصی اجازه دارند کاندیدای ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس شوند .

اولین و بالاترین رهبری که قدرت را بعد ازسرنگونی شاه بدست گرفت پایه گذار حکومت جمهوری اسلامی آیت الله روح الله خمینی بود . و به دلیل آن که او نماد این حکومت است تروریست ها به غیر از حمله به مجلس به مقبره او هم حمله کردند. مقبره بزرگی در نیمه راه تهران به فرودگاه بین المللی امام خمینی .
به سختی می توان پذیرفت که انتخاب هدف تصادفی بوده باشد . مقبره خمینی نمادی از انقلاب اسلامی شیعی و مکان مقدسی است که مسلمانان شیعه از تمام کشور خاور میانه به آنجا میایند .
ایران به عنوان مرکز شاخه شیعه اسلام و عربستان سعودی بعنوان قدرت رهبری سنی از مدت ها قبل در اختلاف بیر می برند و این اختلاف به دلایل تاریخی ، مذهبی و بیشتر سیاسی امروره است .
شکاف بین دو فراکسیون بزرگ شیعه و سنی از زمان دوران اولیه اسلام در 1400 سال قبل بوجود آمد ، همان وقتی که مبارزه برای جانشینی محمد پس ازفوت او پیش آمد .
ویژه ایران لیبرال
2017 Jun 12th Mon - دوشنبه، 22 خرداد 1396
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1359