ایران تنها شریر منطقه خاورمیانه نیست. سردبیر روزنامه سوئدی اخبار روزDagens Nyheterبرگردان منصور عرفان
رئیس جمهور امریکا به ایران به عنوان مادر تروریسم اشاره می کند .این یک عکس تیره و تاری از واقعیت است که در نهایت پای منطق آن می لنگد .
حتا دونالد ترامپ هم می تواند گاهی حرف های کاملا منطقی بیان کند .در سخنانی که او روز یکشنبه 19052017 در عربستان سعودی بیان کرد گفت : تروریسم جنگ بین مذهب ها نیست ، بلکه جنگ بین خیر و شر است . حرفی کاملا درست و معقول . با وجود آنکه ما نمی توانیم به سخنانی که او در زمان فعالیت های انتخاباتی در سال گذشته می گفت و انتخابات خویش را پیش می برد مانند : اسلام از ما متنفر است ، اسلام تروریست و تند رو، و باین ترتیب دین اسلام را همان ایدئولوژی انتحاری ها وانمود میکرد ، فکر نکنیم . همچنین گفته دیگر او : مسلمانان حق ورود به ایالات متحده را ندارند ، که در این مورد دادگاه ها مانع این ممنوعیت مسافرتی شدند.
بهرحال عربستان سعودی مقصد اولین مسافرت خارجی او شد. اما به سختی می توان قبول کرد که ترامپ به گفته های خود فکر کرده و پشیمان شده باشد . ترامپ از سخنرانی خود دو هدف داشت : یک - تروریسم تهدید همگانی است ،دو ایران پایگاه تروریسم در جهان است .
ترامپ با وجود مبارزه سخت و خونینی که بین سنی ها و شیعیان وجود دارد ، از سنی ها حمایت می کند.
روز جمعه 10/05/2017 مردم ایران آقای حسن روحانی را برای دومین دوره با رای بالائی بعنوان رئیس جمهور انتخاب کردند.خیلی سهل انگارانه است اگر او را یک رفورمیست بدانیم ، چون او خود بخشی از حکومت مذهبی است که از حقوق بشر متنفر می باشند . آخوند اشخاصی را که بخواهند کاندیدای رئیس جمهوری شوند تائید می کنند .در واقع آیت الله خامنه ای در کشور قدرت بالا را دارد و دادگاه هارا سرپرستانی مرتجع اداره می کنند . ایران نقش مخربی در منطقه بازی می کند. اخوند ها از رژیم دیکتاتوری سوریه ، از شورشیان حوسی در یمن ، ازسازمان تروریستی حزب الله لبنان و حماس در فلسطین حمایت می کنند .
روز جمعه ترامپ به اسرائیل رفت که پیام او در آنجا شنیده می شود . اما آقای روحانی همزمان از باز شدن جامعه ایران بسوی جامعه جهانی صحبت میکند ، و هزاران ایرانی امیدوارند که او چنین خواسته ای را تحقق بخشد .
عربستان سعودی در جای خود یک حکومت سلطنتی است که مخالفین خود را شلاق می زند و می کشد . بیشتر فعالیت ها برای بانوان ممنوع است . این فرم اسلام فناتیک که مذهب رسمی دولت ایران است الهام بخش سازمانهای تند رویی چون القاعده و داعش بوده است . و میلیاردرهای عربستان سعودی هم از دوراندیشی از تروریست هاحمایت میکنند .
جنگ لفظی و جنگ نیابتی واقعی فقط از ایران هدایت نمی شود ، بلکه همان قدر مشتاقانه از طرف عربستان سعودی هم هدایت می شود . دعوا بین دو نظریه اسلامی را نمی شود یک طرفه شرح داد ، بلکه بین آن دو نظریه یک مرز خاکستری دایمی است . میتوان عراق را نشان داد که در آنجا آمریکا و ایران در جنگ علیه داعش در یک طرف ایستاده و عمل می کنند .
سعودی ها البته شریک اقتصادی بهتری هستند .در مسافرت ترامپ به عربستان سعودی قرارداد های بزرگ فروش اسلحه امضاء شد .
با امضاء قرارداد اتمی با ایران در سال 2015 محاصره اقتصادی ایران موقتا کنار گذاشته شد . اما خیلی از خواسته های دیگر امریکا باقی مانده است . خطی که ترامپ در پیش دارد عامل ناسازگاری است . حتا اگر از امضاء قرارداد انتقاد می کند ، ولی برنامه ای برای پاره کردن آن ندارد .
ایس راست است که ترامپ اولین شخص ریاکار نیست . عربستان سعودی از 70 سال قبل متحد آمریکا است . اما دولت های دیکتاتوری نظامی که عامل اختناق مردم کشور های خود هستند نمی توانند داروی اصلی تروریست در خاورمیانه باشند . برعکس باعث بیشتر شدن رشوه ، بیکاری ،کمبود آزادی های مدنی و نارضایتی و درجای خود منجر به بیان سخنان تند خواهند گردید .
این که آمریکابا سیاست های عربستان سعودی همراهی نماید عامل از بین رفتن جهادی ها نخواهد شد . تروریست های سنی از ایران دستور نمی گیرند. جنگ بین شیعه و سنی در جای خود یکی از منابع تند روی است که از طرف هم سعودی ها و هم ایرانی ها به آن دمیده میشود . بهرحال آنها باید یاد بگیرند که جوری در کنار هم زندگی کنند . آنها هیچ کمکی از ترامپ دریافت نخوهند کرد .
DN Tisdag 23 maj 2017
ویژه ایران لیبرال
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=1353