فساد قضائی در ترکیه گسترش می یابد
برگردان م جمشیدی

ترکیه یک قدرت منطقه ای است که قدرتش در حال فزونی است . اما در داخل کشور گرایش به حکومت دیکتاتوری دیده می شود که در پی آن دستگیری گروه های وسیعی از خبر نگاران ، فعالان کرد و منتقدان دولت رخ داده است.

هم اتحادیه اروپا و هم سازمان دیده بان حقوق بشر در رابطه با فساد گسترده ی قضائی اعلام خطر کرده اند .

شخص بازداشت شده در ترکیه ممکن است ماه ها در بازداشتگاه نگهداشته شود .، حتی ممکن است سالها در بازداشت باشد .

توماس همبر برگ Hammarberg Thomas گزارشگر حقوق بشر اتحادیه اروپا در آخرین گزارش خود ابراز می دارد ، در بعضی موارد شخص بازداشت شده تا ده سال در زندان نگهداشته شده است .

ده سال پیش حزب عدالت و توسعه رجب طیب اردغان حزبی بود خیره کننده .بروکسل از دولت انتخاب شده جدید در آنکارا به خاطر افزایش سرعت رفرم های مورد تقاضای اتحادیه اروپا تقدیر بعمل آورد.

سیاست های اصلاح طلبانه موجب مصونیت دولت اسلامی در مقابل نظامیان شد . پیشتر اتحادیه اروپا در فرایند دموکراسی در اروپا موثر بود .اما بعد ها اتحادیه اروپا امکان عضویت ترکیه در آن اتحادیه را رها کرد تا جائی که حتا جریان بررسی عضویت ترکیه در آن اتحادیه متوقف شد

و آن هنگام ( نیمه دوم سال ) 2012بخش یونانی جزیره قبرس که عضو اتحادیه اروپا است ریاست آن اتحادیه را بر عهده گیرد ، این روابط سرد تر هم خواهد شد .

نشانه هایی دیده می شود که اوردغان در سال های اخیر هر چه بیشتر مستبدتر می شود . بدلیل بهتر شدن وضع اقتصادی ترکیه ، حزب عدالت و توسعه در هر انتخابات رای بیشتری آورده است و همین موجب آن شده است که رژیم هیچگونه تهدیدی نسبت به خود احساس نکند حتی ارتش که در سال های 1900 بار ها بر علیه دولت های وقت کودتا کرده بود ، دیگر قادر به انجام چنین اعمالی نیست .

در انتخابات اخیر حزب عدالت و توسعه نزدیک به 50درصد رای آورد .در حالیکه مخالفان از هم جدا و پلیس بدولت وفادار است .همزمان تعدادی از مقامات سطح بالای ارتش در بازداشت بسر می برند . آنها متهم هستند که در حال برنامه ریزی یک کودتا برعلیه دولت بودند . آخرین آنها ایلکر باسبوق فرمانده ارتش است که متهم به ارتباط داشتن باگروه ارگون که یکی از توطئه گران سابق برای سرنگونی دولت می باشد .

اما فقط ژنرال ها نیستند که بازداشت شده اند . موج دستگیری ها بسیار گسترده است . و فقط شامل فعالین کرد هم نمی شود و در بین دستگیر شدگان فعالان سیاسی ،شهردار،خبرنگار، فعالان حقوق بشر و استادان دانشگاه ها هستند .اتهام بیشتر آنها همکاری با سازمان ممنوعه کرد پ ک ک و ک س ک است که مقامات ترکیه می گویند ک س ک سازمان شهری پ ک ک است .در زمان جشن های سال نو در اروپا35 نفر از خبرنگاران روزنامه های کرد زبان باتهام جرایم تروریستی بازداشت شدند . اما سازمان دیده بان حقوق بشر گزارش می دهد هیچ مدرکی که نشاندهنده آن باشد که چه بازداشت شدگان اخیر و یا قدیم مانند احمد سیک و ندیم سنر در مقاله های خود سخنی از خشونت گفته باشند وجود ندارد .

سازمان دیده بان حقوق بشر تاکید می کند دولت هر چه بیشتر به آزادی های قانونی مانند آزادی بیان و آزادی ملاقات هاتجاوز می کند .و همچنین قوانینی را به تصویب می رساند که بدولت این امکان را می دهد به اتهام های واهی اعمال تروریستی اشخاص را دستگیر و در بازداشت نگهدارد .

خانم اما سینکلر که وارد به امور ترکیه است و در استانبول برای سازمان دیده بان حقوق بشر می کند در وب سایت خود ، سینکلر وب می نویسد زندانی کردن خبر نگاران و سخنگویان غیر خشونت طلب در ترکیه بعث تضعیف اعتقاد مردم به وجود دموکراسی در ترکیه خواهد شد . سازمان دیده بان حقوق بشر می نویسد : دولت قول نوشتن قانون اساسی جدیدی را داده است که در آن حقوق مردم افزایش خواهد یافت اما این ترس وجود دارد که در جریان نوشتن و تصویب این قوانین منتخبین واقعی کردها و نمایندگان حزب ب د پ دستگیر و زندانی شوند .

روند قضائی برای رسیدگی به قتل ناشر ترک- ارمنی به نام هارانت دینک که در خارج از دفترسر دبیری روزنامه اش در استانبول کشته شد ، یک افتضاح قضائی بود .قاضی دادگاه 19 نفر از متهمین را که از آنها به اتهام تعلق داشتن به یک سازمان تروریستی شکایت شده بود آزاد کرد و فقط یکی از آنها را که شریک جرم بود به زندان ابد محکوم نمود .

فتحی سنین وکیل این خانواده در باره روند قضائی رسیدگی به این قتل نوشت : این دادگاه از آغاز تا پایان بیشتر به شوخی شباهت داشت تا دادگاه .

***

عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه اخیرا قانونی را به تصویب رساند که دوره ی ریاست جمهوری او را به 7 سال افزایش داد . از سال 2007 که او به ریاست جمهوری رسیده بود معلوم نبود که دوره ریاست جمهوری او 5 سال است یا 7 سال .

رئیس جمهور مطابق قوانین کنونی کشور تا حد زیادی جنبه تشریفاتی دارد، اما رجب طیب اردغان تصمیم دارد در قانون اساسی جدید قدرت بیشتری را برای رئیس جمهور قائل شود ،چون تصمیم دارد خود رئیس جمهور شود .

ترکیه تقریبا 75000000 نفر جمعیت دارد و کمی بزرگتر از مجموع سوئد و نروژ است .نزدیک به یک قسمت از پنج قسمت آن کرد ها هستند که البته بزرگترین اقلیت این کشور هم می باشند . کرد ها ادعا می کنند در ترکیه بین آنها و ترک ها تبعیض قائل می شوند و از سال 1984 بین دولت مرکزی و کرد ها درگیری مسلحانه اغاز شده و هنوز ادامه دارد . پایتخت کشور آنکارا است اما بزرگترین شهر آن استانبول است .ترکیه پس از جنگ جهانی دوم که منجر به از هم پاشیدگی امپراتوری عثمانی شد پایه گذاری شد و امروز یکی از کشور های توریستی جهان است . در سال گذشته 28000000 نفر توریست از ترکیه بازدید کرده اند .
 
  Share  
balatarin  


آدرس لینک به این صفحه:
http://www.iranliberal.com/detail.php?id=11