گفتگوی مهشید امیرشاهی با رادیو پژواک - سوئد

Roy e Jeld.jpg

به مناسبت انتشار چاپ دوم کتاب اول از رمان چهار جلدی مادران و دختران

اثر مهشید امیرشاهی

mahshid.jpg

button_audio_av[1].gifگفتگو با مهشید امیرشاهی - برنامۀ دریچه درباره تجدید چاپ مادران و دختران

button_audio_av[1].gifبخشی از فصل آغازین عروسی عباس خان از رمان مادران و دختران با اجرای نویسنده

* سال ها پیش در برنامۀ پژواک پرتره ای از مهشید امیرشاهی پخش شد که در آن نویسنده از فعالیت های قلمی خود به طور کلی و در مورد شرایط زمانی که این نویسنده در سن هفده سالگی نخستین مجموعه آثار خود را به چاپ سپرد گفت و از نقد ادبی در آن زمان.

علاقمندان می‌توانند این گزارش را در سایت مهشید امیرشاهی www.amirshahi.org ، در قسمت درحدیث دیگران بشنوند. این فایل صوتی در سایت امیرشاهی بخش فارسی رادیو سوئد: کوتاه دربارۀ مهشید امیرشاهی نام دارد.

دریچۀ این هفته را با بخش آغازین رمان چهارجلدی مادران و دختران، نوشتۀ یکی از نویسنده‌های شاخص معاصر، مهشید امیرشاهی را با صدای نویسنده آغاز کردیم. انتشار جلد اول این کتاب که عنوان عروسی عباس خان را بر خود دارد، نخستین بار در سال ۱۹۹۸ در آمریکا صورت گرفت. دو جلد بعدی این کتاب با فاصله‌ای یک سال پس از جلد قبلی، با عنوان‌های دده قدم خیر و ماه عسل شهربانو در سوئد انتشار یافتند. گفتنی است که پارۀ چهارم این رمان که احتمالا حدیث نفس مهراولیاء نام خواهد گرفت هنوز منتشر نشده است.

ماه گذشته انتشارات فردوسی در استکهلم کتاب نخستین این چهارپاره را ده سال پس از چاپ نخست آن، تجدید چاپ کرد. فردوسی که پیش از این به عنوان نخستین کتابفروشی استکهلم می‌شناختیم به واقع کار نشر خود را با تحدید چاپ جلد اول رمان مادران و دختران، افتتاح کرد. امیرشاهی نویسندۀ تبعیدی ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی تا به حال ساکن پاریس است. او پیش از مادران و دختران دو رمان به نام‌های درحضر و در سفر چاپ کرده بود. امیرشاهی را ماه گذشته در استکهلم ملاقات کردم. از او که پیش از انقلاب چند مجموعۀ نوول چاپ کرده بود، نخست پرسیدم چگونه از نوول نویسی به نوشتن رمان رسید: (رجوع کنید به فایل صوتی)

رابطۀ ناشر و نویسنده در خارج از کشور، از مسائلی است که تا به حال مورد بررسی قرار نگرفته، اما آن چه تا به حال چند نویسندۀ مهم و شناخته شده حکایت از غیرحرفه‌ای بودن نشر در خارج از کشور دارد. امیرشاهی در مورد رابطه‌اش با ناشران چنین می‌گوید: (به فایل صوتی رجوع کنید!)