سایت گویا و سانسورغیر دولتی

حسن بهگر

 

چندی است که تارنمای ایران لیبرال را راه انداخته ایم و به گواهی نامه های متعددی که رونوشت آنها موجود است بارها از سایت گویا خواسته ایم که پیوند ( لینک) این تارنما را در بخش گروه ها بگذارد ولی پاسخی دریافت نکرده ایم. هنگامی که مقاله ی اینجانب در معرفی سایت ایران لیبرال در گویا نیوز درج شد، ساده لوحانه تصور کردم که اشکال هر چه بوده برطرف شده و این کار بزودی صورت خواهد پذیرفت اما زهی تصور باطل، زهی خیال محال.

تا آنجا که می دانستم کسی برای پیوندها هزینه ای پرداخت نمی کند معهذا گفتیم نکند به فکر افتاده اند از این راه هم در آمدی کسب کنند. از گویا پرسیدیم که اگر معیارهای شما عوض شده است اطلاع بدهید، بازهم جوابی نیامد.

وقتی آدم پاسخی نمی گیرد بدیهی است که به حدس و گمان متوسل می شود که نکند صفت لیبرال ما آنها را ترسانده است؟ یا شاید گویا از وقتی که صفت لیبرال را برای حامیان خاتمی مصادره کرده لیبرال های واقعی را به رسمیت نمی شناسد؟ به ویژه که مدتی است شایعات زیادی برسرزبانها افتاده از جمله اینکه ابراهیم نبوی و مسعود بهنود این سایت را به یاری پول های رسیده از حجت اسلام پناه رفسنجانی به مبلغ نیم میلیون دلار خریداری کرده اند. وقتی این خبر را شنیدم باور نکردم که مردم به این راحتی با سیاست تجارت کنند و بر تبعیدیان سانسور و تبعیض روا دارند. ولی مسأله در حد شایعه نبود، حتا آقای عباس معروفی مدعی شد : از بهنود و ابراهیم نبوی گله‌ای ندارم، چرا که آنها فروشنده‌اند، به‌خصوص از وقتی سایت گویا را خریده‌اند و این سایت عظیم را با اعتباری که فرشاد فراهم کرده بود، به خبرگزاری رسمی هاشمی رفسنجانی مبدل کرده‌اند، نوش جانشان. ( عباس معروفی - مراسم پوز زنی حضور خلوت انس).

من نامه ها را به نشانی میل فرشاد بیان سردبیر گویا فرستاده بودم چون هیچ جای سایت گویا نشانه ای از سمت و مسوولیت نبوی و بهنود ندیده بودم . پاسخ نامه ام از آقای بیان هم نیامد. تصادفاً به مصاحبه ای برخوردم که خود فرشاد بیان( فرشاد هوشمند؟) سردبیر سایت گویا نیز در گفتگوی با بی بی سی در پاسخ اینکه چه ملاک هایی برای انتخاب پیوندها دارد گفته بود: گویا دات کام برای گذاشتن پیوندها ملاک خاصی ندارد جز آنکه سایت های سیاسی مورد نظر ماست ... به هر حال هیچ در این زمینه هیچ ملاکی وجود ندارد. مگر آنکه توهین آمیز باشند . مثلا سایتی به نام شبنامه هست که پر از افترا و تهمت به رهبران ایران است، طبعاً ما چنین سایتی را در پیوندها قرار نمی دهیم. ( .com Persian BBC گفتگو با فرشاد بیان مسئول سایت گویا با عنوان درآمدها هزینه ها را می پوشانند).

حرف از این روشن تر و واضح تر نمی شود. سایت ما سیاسی است ، ملی است ، پیرو راه مصدق است ، به کسی هم ناسزا نگفته و افترا نزده است. من سایت شبنامه را نمی دانم چیست و چه می نویسد اما حکایت افترا و تهمت به رهبران ایران (که حتما منظور حاکمان فعلی هستند) اتهام بوداری است، چرا که به قدرت پروردگار امروز عطسه که بکنی توهین به ولایت تلقی می شود؛ تازگی رئیس جمهور دردانه رهبر هم مدعی شده که انتقاد به او توهین به مقدسات است. به هر حال به خودم گفتم فرشاد بیان نمی تواند چنین چیزی در سایت ما دیده باشد. اما بعد به یاد آوردم که ای دل غافل شماره 9 پیام ایران که بخشی از آن را هم در سایت ایران لیبرال گذاشته ایم به افشاگری هیات مؤتلفه ، انجمن حجتیه و رفسنجانی پدرخوانده مافیای ایران اختصاص دارد و هنوز مزین به کاریکاتوری از رفسنجانی نیز می باشد، نکند این افترا محسوب شده؟ اما با زخود را دلداری دادم که همه آنها مستند به خاطرات صاحب مقامان جمهوری اسلامی و روزنامه هایی است که خودشان انتشار داده اند. خوب می شد اگر چنین استنباطی از مطلب ما شده آقای بیان یا آقای نبوی یا آقای بهنود یا خرده پاهایی که عکسشان با ادعای صاحب خانگی دائم سایت گویا را مزین کرده دو خط توضیح می دادند که بیش از این دچار معصیت و خطا نشویم. ازهمه اینها گذشته با این وضع ملت و مملکت چطور می توان چیزی نوشت که به تریج قبای صاحبان قدرت برنخورد؟ این را هم بگویم که به هر صورت هدف ما از تأسیس سایت ایران لیبرال مبارزه با همین افراد است وگرنه قصد تجارت یا تفریح نداریم. اگر سایت گویا اصلاٌ کسانی را که با نظام، نه با این جناح و آن جناحش، مبارزه می کنند غیر خودی یا دشمن حساب می کند صریح بگوید و ژست آزادیخواهی به خود نگیرد.

به هرحال چنین سایتی به گفته ی خود زمانی به یمن گذاشتن تصویرهای pdfمجله های چاپ داخل ایران از جمله پیام امروز به شهرتی دست یافته است و در آغاز کار خود همه ی گروه های موجود را در فهرست خود جا داده باید غیرت نشان دهد وقدر این شهرت خود را بداند و نشان دهد که مسوولیت خود را دریافته است و امروز نباید خود را رها از هر قانون و معیار و حتا اصول اخلاقی بداند و نه لینک بدهد و نه پاسخی و مردم را هم ساده لوح حساب کند. سایت گویا تغییر سیاست داده ولی همان ظاهر قدیمی را(از سایت هایی که پیش از تولد گویا موجود بودند) برای جلب مشتری حفظ کرده و تازه واردان را راه نمی دهد. اگر قواعد کارش را عوض کرده به همه اطلاع دهد تا تکلیف خود را بدانند نه آنکه در مصاحبه با بی بی سی یک چیز بگوید و در عمل کار دیگر بکند وموجب اعتراض را فراهم نماید و اگر این شایعه صحت دارد که سایت به فروش رفته مثل هر رسانهٌ شریف دیگری مشتریان را از این امر با خبر سازد. بسیاری از ایرانیان بی شک حاضر نیستند با سایتی که پادوهای رفسنجانی اداره اش می کنند سر و کاری داشته باشند.

بهتر است گویا بداند که این لینک دادن دستمایهٌ اصلی اوست که حکم دفتر تلفن را پیدا کرده است. علت اصلی رجوع مردم به این سایت همین است. به این ترتیب است که شمار مراجعانش افزایش یافته و تبلیغ و پول و اعتبار به همراه آورده است وگرنه مطالب آن از جای دیگر می آید و مقالاتی هم که اختصاصی است از قماش نوشته های دوم خردادی است که بهترش در داخل تولید می شود. روشن است که اگر کسی دفتر تلفن را سانسور کند باید به عقلش خندید.

امیدواریم در این معرکه ی فیلتر کردن سایت ها از جانب حکومت اسلامی سایت گویا آب به آسیاب سانسور حکومت نریزد.