ترافیک سنگین در تونل های غزه

SVDروزنامه سوئدی - Bitte Hammargren

1 juni 2009

برگردان  منصور عرفان

 

محاصره غزه بوسیله ارتش های اسراییل و مصرباعث ادامه قاچاق مواد ضروری زندگی شده است

کشته شده های غیر نظامی در جنگ غزه

انستیتوی سیاست خارجی گزارشی را منتشر کرده است مبنی بر اینکه در طول جنگ سه هفته ای غزه بین حماس و  اسراییل 1300 نفرکشته شدند که از این تعداد 700 نفر افراد غیر نظامی بوده اند . و هزاران نفر هم بیخانمان شده اند.

 

همچنین در طول این جنگ 13 اسراییلی هم کشته شدند که سه نفر انها افراد غیر نظامی بودند .

این موسسه  در گزارش سالانه خود اعلام می¬کند که در نیمه اول سال 2008  حدود 450 نفر فلسطینی کشته شده اند که از این تعداد70  نفر کودک بوده اند.

 

 

محاصره غزه بوسیله اسراییل و مصرادامه دارد.به این ترتیب حتا قاچاق رونق یافته است.از این تونل ها حتا گاو و موتورسیکلت هم بداخل غزه قاچاق می شود .اما از اسراییل بوسیله کامیون مقدار کمی از کالا های مورد احتیاج وارد می شود. فلسطینی ها در نوار غزه اجازه وارد کردن مواد ساختمانی  قطعات یدکی  کتاب های کودکان کفش یا لباس ندارند . چهار ماه از آتش بس بین اسراییل و حماس در غزه می گذرد  با وجود قول کمک های اقتصادی بلا عوض هنوز ترمیم خرابی های جنگ شروع نشده است.به همین جهت قاچاق مواد مورد احتیاج از راه تونل های زیر زمینی  صحرای سینا ادامه دارد.

 

منبع موثق روزنامه  سوئدی  «سونسکا داگ بلادت»   از غزه می گوید  کسانی که ماجراجو هستند و پول هم دارند   پول های خود را در بانک نمی گذارند و یا مانند سابق طلا نمی خرند بلکه در ساختن تونل سرمایه گذاری می کنند  .برابر گزارشات اگر نه ده ها هزار  ولی هزاران نف ردر ساختن این تونل ها سرمایه گذاری کرده اند . شخص صاحب تونل از اشخاص دیگر پول می گیرد و ساختن تونل را شروع می کند. وقتی که فعالییت هایی از راه این تونل ها شروع می شود   صاحب تونل پول های مردم را با بهره پس می دهد .

 

آقای   Christer Nordahl  معاون   Unrwa  یکی از تشکیلات های وابسته به سازمان ملل متحد است که 80در صدجمعیت غزه را تغذیه می کند معتقد است که بیش ازصد تونل در این منطقه فعال هستند .او می گوید چیزی که من می فهمم اغلب این تونل هاجهت وارد کردن مواد مورد احتیاج روزانه است . اما تونل هایی هم هستند که نیرو های شبه نظامی جهت وارد کردن اسلحه و مواد نظامی مورد استفاده خود در دست دارند .

 

از راه این تونل های حتا گاو و موتورسیکلت هم به غزه وارد می کنند   اما اتومبیل وارد نمی شود . کشورهای مصر و اسراییل از سه سال قبل غره را با جمعیت یک و نیم میلیونی خود در محاصره دارند این محاصره شامل اجناس نیست بلکه فقط اشخاص معدودی مانند مریض ها اجازه دارنداز مرز غزه مصر عبور کنند.در کامیون هایی که از اسراییل می اید  فقط مواد دارویی و غذایی وارد می شود .                                                     از شهر غزه گزارش می دهد که تا قبل از 067002حدود 4000 نوع مواد مورد احتیاج این مردم وارد  غزه  می شود.موادی هم که اسراییل اجاره ورود انها رامی دهد متغیر است.  

                                  

در طول چند هفته اجازه واردات پودر رختشویی را نداشتند  و حالا وارد می شو د.و یا در طول دو ماه اجازه واردات ماکارونی را نمی دادند   و حالا واردات ان به غزه ازاد شده است.همچنین اجازه واردات کفش و  لباس را  هم نمی دهند.بازار خصوصی اجازه وارد کردن کاغذ  جهت چاپ کتاب یا روزنامه و یا وسایل الکتریکی را ندارد.  آقای   Christer Nordahl   که سال­ها است در نوار غزه کار می­کند می گوید که سازمان    Unrwa  بامقامات غزه بتوافق رسیده اند که جهت چاپ کتاب های درسی کاغذ وارد کنند. واردات مواد ساختمانی بطور کامل متوقف شده است .به کمک این تونل ها حتا می توان اجناسی را در ویترین مغازه ها دید قاچاق از مصر باعث کاهش قیمت ها شده است  چون قیمت این مواد در مصر ارزان تر از اسراییل است .این وضعیت شامل قیمت بنزین هم می باشد .بنزین و گازوئیل از راه شاه لوله درست شده در این تونل هاوارد غزه می شود . گفته می شودهر روزه  100000  لیتر گازوئیل و 70000 لیتر بنزین وارد غزه می شود.چون قیمت مواد سوختی در مصر خیلی پائین است بنابراین قیمت همین مواد در غزه نیز پائین است .اما مواد سوختی که از این تونل ها وارد می شود دارای کیفیت خوبی نیستند و به موتور خسارت وارد می کنند  وقطعات یدکی هم موجود  نیست .

 

در کنفرانسی که در ماه مارس گذشته در جزیره شرم الشیخ بود کشورهای عضو بازار مشترک و ایالات

متحده امریکا قول کمک های اقتصادی برای ترمیم خرابی های غزه را دادند  اما کشور های کمک کننده قید کردند که از این کمک ها نباید به حماس یاری شود.

 

     Christer Nordahl  می گوید ما هنوز پولی ندیدیم . زمانی که بخواهیم دوباره سازی را شروع کنیم  از کشورهایی که قول کمک داده اند می خواهیم کمک های قول داده  بپردازند و انها هم خواهند پرداخت. این    محاصره به همه خسارت وارد کرده است .و حتا رئیس جمهور امریکا هم از این محاصره انتقاد کرده است . وی  میگوید هفته قبل زمانی که   Obama  و     Natanyhau    همدیگر را ملاقات کردند رئیس جمهور امریکا از نخست وزیر اسراییل خواست محاصره غزه را تمام کند .  همین خواسته را کشور های عضو بازار مشترک هم دارند اما اسراییل تا زمانی که شلاقی در کار نباشد تن باین خواسته نمی دهد.

 

زمانی که در زمستان قبل در اثر   بمباران ارتش اسراییل ده ها هزارنفر بیخانمان شدند اردوگاه هایی از چادر ساخته شد و دولت حماس به هر خانواده که مسکن و زندگیشان در اثر بمباران ها از بین رفته بودچند هزار دلار کمک کرد.

 

       Christer Nordahl می گویداغلب بی خانمان ها گاراژ انبار یااپارتمانی را اجاره کرده اند  یا شب هاپیش فامیل خود می خوابند و روز ها را درخانه ویران شده خود و یاچادر ها می گذرانند. شب هاکسی در چادر ها نمی خوابد.      

 Bankimon  دبیر کل سازمان ملل متحد از اسراییل  بخاطر بمباران خانه های مردم توسط ارتش اسراییل در زمستان قبل  تقاضای جبران کرده است.

اماهیچ پولی پرداخت نشده است.   Christer Nordah   می گوید ما در حال تکمیل مدارکی هستیم که به دفتر سازمان ملل متحد در نیویورک بفرستیم  چون سازمان ملل در این رابطه با اسراییل در حال مذاکره است.